přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

V Hodoníně o mistrovské tituly i nominaci na MU

Potřetí v historii se uskuteční mistrovství republiky mužů a žen do 22 let na dráze.

Pořádáním letošního ročníku pověřil ČAS atletický klub AK Hodonín. Akci podobného významu bude klub i domovské město Hodonín hostit vůbec poprvé, své pořadatelské schopnosti už ale osvědčili například zabezpečováním republikového šampionátu v chůzi v roce 1996 nebo mezistátního utkání žactva ČR–Slovensko před dvěma lety. Po celé prázdniny se na městském stadionu U Červených domků prováděly rozsáhlé úpravy. „Obnovili jsme vrhačské kruhy, pro kladivo jsme pořídili zcela novou síť a pro tyč francouzské stojany,“ vypočítal ta nejpodstatnější vylepšení předseda AK Hodonín a ředitel závodů Petr Šíma. Pořadatel šampionátu má také významnou podporu města Hodonína, které nejenže financuje rekonstrukci stadionu a nákup nového vybavení, ale sám starosta Hodonína ing. Jiří Koliba převzal nad závody záštitu. Město si od akce tohoto významu slibuje především vlastní zviditelnění a podpoření sportovních aktivit v regionu.

Závody budou probíhat na stadionu U červených domků po dva víkendové dny 11. a 12. září. Představí se v něm závodnice a závodníci narození v letech 1982–1984 (příp. junioři, juniorky, dorostenci a dorostenky přihlášení svými atletickými oddíly), kterým se podařilo splnit účastnické limity.

Mistrovství republiky v této věkové kategorii se u nás pořádá teprve od roku 2002, doposud se tak v pořadatelství stihly vystřídat jen dva stadiony, pražský Eden a stadion TJ Jiskra v Litomyšli. Rekordmanem v počtu republikových titulů je po dvou uplynulých ročnících mezi muži sprinter Olympu Praha Jiří Vojtík, když získal celkem 4 zlaté medaile. Dva na své královské trati 200 metrů, v níž startoval i na OH v Aténách, jednu ve sprintu na 100 metrů a jednu společně s oddílovými kolegy ve štafetě 4x400 metrů. Sbírkou jen o jeden titul chudší se může pochlubit Slávista Michal Uhlík. Všechny zlaté získal v roce 2002. Účastnil se vítězných štafet, třetí zlato vybojoval v závodě na 400 metrů překážek.

Ženám kraluje s pěti tituly Kateřina Burešová. Zvítězila na hladké čtvrtce a zlato získala jako členka všech štafet, které se v dosavadní historii mistrovství běžely. Po třech titulech získaly Lenka Ficková (AC Pardubice, Olymp Praha), Jitka Bartoníčková, Lucie Žírková (obě Slavia) a Jana Kárníková (SKP Pardubice).

Nejpočetnější sbírku cenných kovů mezi muži mají Jiří Vojtík (4 zlaté, 1 stříbro) a Rudolf Götz z pražské Slavie (2 zlaté, 1 stříbro, 1 bronz). „Nejbohatšími“ ženami jsou Kateřina Burešová (5 zlatých, 1 stříbro) a Kristina Bažatová ze Sokola České Budějovice (1 zlatá, 2 stříbra, 1 bronz).

Mistrovství republiky v Hodoníně bude zároveň nominačním závodem na mezistátní utkání do 22 let proti výběru Polska. Měření sil mužů i žen této kategorie se uskuteční ve středu 22. září v Krakově, v odvetě za předloňské utkání v Liberci. Ze šampionátu v Hodoníně se do Krakova nominují zlatí a stříbrní medailisté z každé disciplíny, třetí člen národního týmu bude doplněn na tzv. divokou kartu. Zmíněné soutěže dvaadvacetiletých se od sebe liší v jediné disciplíně, trať 5000 metrů z republikového mistrovství při mezistátním utkání nahradí tříkilometrová distance. 

Více informací v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout