přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Hamburku zvládli maraton nejrychleji

Na starém kontinentu se konaly o víkendu tři větší maratony. Závodníci z Keni pobrali tři z šesti možných triumfů.

Nejlepší vítězný čas zaznamenali na Hamburském maratonu, zásluhou Keňana Davida Mandaga. Ani solidních 2:07:23 mu však nestačí na Peking, nominace jeho země se uzavřela minulý týden (Samuel Wanjiru, Martin Lel, Robert Cheruyiot). Na půlmaratonu (1:03:17) se ještě držela skupina čítající dvacítku běžců, včetně čtyřnásobného vítěze v Hamburku Španěla Julia Reye. Brzy po 35. km už Mandago rozhodl o své výhře, Rey se kvůli problémům s nohou musel spokojit s 16. příčkou. Na stupně vítězů Mandaga doprovodil krajan Wilfred Kigen (2:07:48) a Etiopan Tariku Jufar (2:08:10). "Nečekal jsem, že zde vyhraji a nemyslel si, že z toho bude tak rychlý závod," řekl vítězný Mandago televizi NDR.
Traťový rekord Hamburku, ale i vlastní maximum upravila Ruska Irina Timofějevová. Časem 2:24:14 zdolala 7 let starý, o minutu a čtvrt slabší osobák. Předešlý nejlepší hamburský čas držely společně dvě běžkyně, domací Dörreová a Etiopanka Tolaová - 2:24:35. Polovinu trati s ní držely krok v cíli druhá a třetí, Keňanka Pamela Chepchumbaová (2:28:36) a Etiopanka Asha Gigiová (2:29:28). Timofějevová jim tak nakonec nadělila čtyři, resp. pět minut, snadné to však neměla: "Byl to těžký závod, obzvlášť posledních deset km. Ale pomohli mi diváci," řekla vítězka poté, co se zotavila z křečí v břiše.
Domácí fandové nemohli být příliš spokojeni. Nejlepší muž, Falk Cierpinski, syn dvojnásobného olympijského šampiona, potvrdil na 22. místě roli německé jedničky a výrazně vylepšil osobní rekord na 2:15:48 (předtím 2:19:06). Na nominaci pro OH (2:13) to však nestačilo. Ulrice Maischové selhaly na 16. km nohy, podle IAAF "těžké jako nikdy před tím v podobném závodě".

O 15 vteřin pomalejší čas stačil na výhru Keňanu Abelu Kiruiovi ve Vídni, kde cílovou pásku protnul za 2:07:38. Poprvé zaběhl místní trať pod 2:08 a hned výrazně. Také Kirui rozhodl o triumfu kolem 35. kilomteru. Chvíli to vypadalo, že může běžet na čas kolem 2:06:30, tedy své osobní maximum, teplé počasí a sóloběh nakonec byly proti, což vítěz potvrdil po závodě. "Hlavní cíl - traťovým rekord jsem však splnil," měl důvod k radosti. Největšího úspěchu kariéry dosáhl také druhý v pořadí, Kiruiův krajan Duncan Kibet. Při svém prvním maratonském zářezu si připsal cenné umístění a čas 2:08:33. O dvacet vteřin za ním finišoval do třetice Keňan Paul Biwott.
Rumunka Luminita Talposová zvyšovala náskok od poloviny trati (4 s) až do cíle (přes dvě minuty). Časem 2:26:43 za sebou nechala mírně favorizovanou Japonku Tomo Morimotovou (2:29:01). "Pro mě to nebylo překvapení, že jsem obhájila," řekla Rumunka sebevědomě v cíli. "Přijela jsem sem vyhrát a nominovat se na OH." Nové osobní maximum o 49 vteřin by jí k tomu mělo stačit, jak věří.

V Madridu se sice běželo nejpomaleji, zato dokázal domácí běžec zdolat keňskou ekipu. José Manuel Martínez získal výhru po výše zmiňovaném Reyovi po 7 letech časem 2:12:42. Přesně o minutu za ním dorazil do cíle Frederick Cherono, o 1:06 po něm jeho krajan Abraham Keter. Jako kvalitní trénink třejmě závod pojal čtvrtý Robert Cheruyiot, vítěz Bostonského maratonu minulý týden, a také jeden z keňské trojice pro OH. Ženám vládla Keňanka se jménem-jazykolamem Real Kiyara Kguriatukeiová (2:36:15).

Michal Procházka

Vytisknout