přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. října 2007, 10:46

V hale budu muset předvést „osobák“

Po letošní nevydařené sezoně by překážkář Stanislav Sajdok rád navázal na mnohem úspěšnější rok 2006. Na HMS 2008 ho přitom dostane pouze osobní rekord.

                                Foto: Jan Kucharčík

Pamatuje vloni? Překážkář Stanislav Sajdok si na halovém mistrovství ČR ve Stromovce takřka na poslední chvíli vylepšil maximum na 7.70 sekundy a na setinu přesně splnil limit pro halový světový šampionát v Moskvě. Tam obsadil třináctou příčku. V létě se nominoval na mistrovství Evropy do švédského Göteborgu, časem 13.68 skončil desátý a posunul se v TOP 10 českých překážkářů na páté místo historie. Úspěchy na dráze se odrazily v hlasování o Atleta roku, Sajdok se dostal do finálové desítky, v pražském hotelu Ambassador přebíral cenu za osmé místo.

Na závěr úspěšného roku se přesto rozhodl, že je čas na změnu, a po čtyřleté spolupráci s Ludvíkem Svobodou se stal nově svěřencem Jana Pospíšila. Do halové sezony 2007 vstupoval s jasným cílem reprezentovat v Birminghamu na HME, ovšem změna rozběhu z osmi na sedm kroků se ukázala jako špatná volba. „Nejsem rychlostní a silový typ, spíše švihový,“ hodnotí změnu v rozběhu Sajdok zpětně. „Nezvládl jsem to. Možná kdybychom zkoušeli nový rozběh už od podzimu a ne od ledna...“ Sajdok absolvoval novým způsobem čtyři, nebo pět závodů. Pak se vrátil k osvědčené klasice: „Všichni ale ví, jak to dopadlo, zkrátka mi to nevyšlo.“ Překážkář se musel spokojit s pozicí české dvojky, když zaběhl nejlépe 7.84 sekundy a předčil ho bývalý tréninkový partner Petr Svoboda. Ten koneckonců prožil zatím svůj nejúspěšnější rok, vylepšil si osobáky v hale i venku, závodil v Birminghamu.

Sajdokovi se příliš nedařilo ani venku, limit pro světový šampionát v Ósace ležel tak vysoko, že na něj nedosáhl ani on, ani Svoboda. „Když jsem se nedostal na MS, makal jsem na sobě a v Polsku jsem téměř na konci sezony běžel výborně,“ tvrdí ovšem Sajdok. „Měl jsem kolizi na šesté překážce, ale až do té doby jsem běžel vyrovnaně s vítězným Demyďukem. A ten vyhrál za 13.46!“

Sajdok si zkrátka věří. „Trenér má hlavu plnou nápadů a já se chci začít na halu 2008 připravovat vlastně ihned po návratu z Indie, kde jsou armádní hry.“ Pro halové mistrovství světa, na kterém naposledy skončil třináctý, bude muset předvést 7.70 sekundy, nebo lépe. „Nemám rád, když předvedu jen limit a nic víc. To bych pak ve Valencii mohl vypadnout v rozběhu. Budu spokojený za čas o pět, nebo deset setin rychlejší.“ Kvůli současnému armádnímu mistrovství bude mít Sajdok trochu posunutou přípravu. „Proto ani nevím, kdy přesně vstoupím do halové sezony. Ale jsem typ, který má raději více startů, těším se!“

David Klempíř

Vytisknout