V Glasgowě vyvrcholila WIT

pondělí 26. února 2018
Ve skotském Glasgowě proběhl závěrečný mítink třetího ročníku seriálu World Indoor Tour. Na startu nechyběli ani čeští reprezentanti.

V závodě na 1500 metrů si připsal svůj poslední start před HMS v Birminghamu Jakub Holuša. V silné konkurenci obsadil sedmé místo v čase 3:41.83. „Měl jsem od trenéra za úkol běžet spíš tréninkově. Měl jsem jít úplně zezadu a zkusit zrychlení v posledních 300 metrech. Celkově se mi ale neběželo dobře. V hlavě jsem měl nastavené, že je to trénink, a to se těžko závodí. Navíc jsem tento týden kvalitně trénoval, takže se cítím unavený. Směrem k Birminghamu je ale vše na dobré cestě,“ zhodnotil muž, který bude na HMS obhajovat stříbro z Portlandu. V závodě dominovali Keňané. Nejrychlejší byl Bethwell Birgen, jenž proběhl cílem jako první za 3:37.76. Na stejné distanci žen si doběhla pro jasný triumf další zástupkyně keňské běžecké školy Beatrice Chepkoechová (4:02.21).

Stejného umístění jako Holuša dosáhl na šedesátce překážek Petr Svoboda, který před odletem do Skotska prodělal menší virózu. Nicméně s časem 8.11 nejspíš spokojen nebude. Nad překážkami tentokrát kraloval Jamajčan Ronald Levy. Jeho vítězný čas měl hodnotu 7.49 a nechal za sebou Američana Ariese Merritta (7.58) i Brita Andy Pozziho (7.60). Ženský překážkový závod se stal jasnou záležitostí Američanek. Zvítězila Christina Manningová za 7.79. Druhá skončila Sharika Nelvisová (7.84). Spokojena mohla být i třetí Norka Isabelle Pedersenová (7.93).

Na půlce mužů si doběhli pro polský double Adam Kszczot (1:47.15) a Marcin Lewandowski (1:47.50). Mezi ženami byla nejrychlejší Lotyška Liga Velvereová v čase 2:02.01. Kateřina Hálová doběhla na osmém místě za 2:05.73.

Ve sprintu na 60 metrů předvedl další rychlý čas Číňan Bingtian Su, který si zajistil primát v čase 6.50 a porazil Američany Mika Rodgerse (6.54) a Bryce Robinsona (6.56). Šedesátku žen ovládla Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny v čase 7.07. Sezónní maximum si vylepšila na 7.09 druhá Dina Asher-Smithová z Velké Británie. Třetí byla Jamajčanka Elaine Thompsonová (7.12).

Čtvrtku mužů zvládl nejrychleji Američan Fred Kerley, který jako jediný stlačil svůj čas pod 46 vteřin. Závod na dva okruhy proběhl za 45.86. Druhý skončil Slovinec Luka Janežič (46.29) a třetí byl další zástupce Spojených států Dontavius Wright (46.36). Na stejné distanci v kategorii žen vyhrála americká mistryně světa Phyllis Francisová (52.00).

Svou šňůru neporazitelnosti prodloužily ruská výškařka Maria Lasickeneová (195) i řecká tyčkařka Katerina Stefanidiová (475). V dálkařském sektoru si dolétla pro překvapivé prvenství Švédka Khaddi Sagniaová (692). Mužské dálkařské klání vyznělo nejlépe pro Číňana Yuhao Shi (813). Na trojce zvítězil v těsném finiši Keňan Justus Kiplagat (7:39.09).