přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. února 2010, 22:49

V Düsseldorfu padlo šest výkonů roku, Lustigová v osobním rekordu šestá

Mítink EA v Německu viděl několik maxim rozbíhající se sezony. Českou účast obstaraly na 1500 metrů Marcela Lustigová, na 800 m Lenka Masná.

Marcela Lustigová se po celý závod držela zhruba uprostřed startovního pole, nakonec finišovala na šestém místě. Časem 4:14.66 si vylepšila o 79 setin rok staré absolutní osobní maximum a také zaběhla nejrychlejší českou patnáctistovku za posledních šest let. Tehdy Andreje Šuldesové změřili v Liévin 4:10.68. Dnes Vítězná Britka Helen Clitheroeová běžela o chlup rychleji, 4:10.29, což aktuálně znamená evropský výkon roku. K limitu však Lustigové chybí ještě 2.66 s.

masna_dusseldorf2010_fotofinis_velky.jpg
Finiš Lenky Masné, jak jej zaznamenala cílová kamera (po kliknutí lze zvětšit)

Lenka Masná probíhala šestistovkou jako první (1:31.09), nakonec ve finiši těsně podlehla o desetinu Ukrajince Natalji Lupuové. Masná si připsala do statistik 2:02.96, což pro ni znamená druhý nejlepší halový čas kariéry.

Světové halové tabulky 2010 proměnil Američan Mark Jelks, jenž na šedesátce posunul maximum o dvě setiny na 6.56. Výtečnou formu potvrdila také Laverne Jonesová-Ferretteová, která vyrovnala vlastní „WL“ 7.09 z Karlsruhe.

Velmi podobná situace nastala na 60 překážek, jen se letošní nejlepší výkon měnil mezi ženami. O plných 5 setin se podařilo upravit vlastní maximum sezony Lolo Jonesové na 7.85. Předtím v rozběhu její původní WL vyrovnala další Američanka Yvette Lewisová, ve finále se už nezlepšila, naopak setinku přidala (7.91). Naopak jedna z hlavních hvězd mítink Dayron Robles se prezentoval stejným časem jako v neděli Petr Svoboda, tedy 7.50. Kubánec tak zaostal o setinu za top časem sezony Američana Trammella.

Očekávaným vrcholem byla osmistovka mužů, v níž si upevnil pozici vedoucího muže statistik Rus Jurij Borzakovskij na 1:45.77. Jediný přemožitel Jakuba Holuši z Karlsruhe je známý svým drtivým závěrem a dnes jej opět využil, když do krátké cílové rovinky vbíhal až jako třetí. Dlouho vedoucího Poláka Kszczota na pásce o setinu předstihl ještě Súdánec Ismail, čímž se ještě vešel pod 1:46.

Na mužské patnáctistovce se prosadil Augustin Choge. Keňanův čas 3:36.75 nyní patří na čelo světových tabulek. Přesně půl vteřiny za ním proběhl cílem Jihoafričan Van Deventer.

Podle očekávání se změnil výkon roku i na (v hale nemistrovských) pěti kilometrech. Vše směřovalo k tomu, že tím mužem bude zkušený Daniel Kipchirchir Komen a že padne i hranice extratřídy, 13 minut. Jenže Keňan se spletl a „cíloval“ s 20metrovým náskokem o kolo dříve. Poté, co jej podběhl Paul Kipsiele Koech a upozornil, že ještě není finiš, Komen závod dokončil, ale na krajana již neměl. I Koech nakonec zaznamenal výtečných 13:02.95, Komenovi změřili na druhé pozici o 4 vteřiny více.

Poměrně hladce vymazala dosavadního lídra tabulek v trojskoku Yargelis Savigneová, Kubánka k výkonu Olgy Rypakovové přidala takřka půl metru na 14.84. Zbývá ještě uvést vítěze dalších dvou technických disciplín, v nichž se prosadili domácí atleti. Koulařský sektor ovládl Ralf Bartels za 20.70 o 15 cm před Polákem Majewským; v tyči rozhodl na 570 cm lepší zápis pro Alexandera Strauba před dalším Němcem Henrikem Gruberem, ten si tím ovšem posunul osobní rekord.

Výsledky zde

Michal Procházka

Vytisknout