přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Dudincích potřetí o české chodecké tituly

Tradiční padesátka ve slovenských lázních zítra rozhodne také o medailistech mistrovství ČR. Hlavní hvězdou závodu je mistr Evropy z Göteborgu 2006 a vicemistr světa z Ósaky 2007 Francouz Yohan Diniz.

Dudince jsou chodeckým svátkem podobně jako české Poděbrady. Mítink je zahrnut do série závodů Evropské atletické asociace a kvalitní konkurence využívá kromě českých chodců k národnímu šampionátu vlastně kompletní Visegrádská čtyřka, tedy také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Mezi desítkou přihlášených na české mistrovství (viz níže) nechybí loňský šampion Roman Bílek, jenž si kromě titulu došel i pro nominaci na olympijské hry do Pekingu. O medaile se určitě poperou i další dva čeští matadoři Miloš Holuša a Jiří Malysa, jež mají na kontě čtyři tituly, resp. jeden. Bronzový úspěch a určitě lepší čas bude chtít předvést jeden z mladých chodců Lukáš Pazdera.

Jednoznačnou hvězdou v Dudincích bude Yohan Diniz, jehož osobní rekord má hodnotu vynikajících 3:41:39. „Přihlásil se sám a sám s námi také vyjednal podmínky své účasti,“ nechal se slyšet pro web slovenského svaz ředitel 28. ročníku Dudinské 50 Július Nyárjas. Kromě Francouze, držitele dvou cenných kovů z velkých akcí, vyrazí na trať i obhájce vítězství (a také šampion z roku 2006), Grzegorz Sudol. Polák má na kontě 7. místo na OH v Aténách a 9. v Pekingu a právě osobný rekord 3:45:47 si vytvořil loni Dudincích. Trojlístek hlavních favoritů doplňuje předloňský vítěz Colin Griffin, Ir zde kraloval díky osobnímu rekordu 3:51:32. Trochu historičtějšími vítězi jsou Maďar Zoltán Czukor (1990) a Srb Alexandar Rakovič (1999). Zuby si brousí také slovenská elita, v hledáčku Mateje Rotha a Miloš Bátovského je A limit SAZ do Berlína 3:58:00. Slováci dále věří na medaili dvojici Dušan Majdán a Anton Kučmín. Na padesátku se sešlo celkem 50 přihlášek, novinkou je 35 km pro kategorii dvaadvacítek.

Závodit však budou také ženy, ty slovenské a maďarské se na dvacítce poperou i o mistrovské tituly. A z domácích chodkyň je to pětinásobná šampionka Zuzana Malíková jako hlavní favoritka, jíž by měla konkurovat i Maja Gáliková, majitelka dvou titulů. Z českého pohledu se můžeme těšit na výkony již jisté limitářky pro MS Zuzany Schindlerové, na startu budou i Barbora Dibelková-Pitáková a Lucie Pelantová. Z dalších chodkyň jmenujme ještě Ukrajinku Veru Zozuľovou.

 Start hlavní kategorie mužů je v 8.30 h před Městským úřadem v Dudincích. Dvacítka mužů i žen je na programu ve 14 hodin. Včetně mladých naději se na start postaví 230 chodců z 18 zemí.

 

Přihlášení pro MČR:

1. Lukáš PAZDERA     86 AK Kroměříž

2. Roman BÍLEK   67 AK Kroměříž      

3. Miloš HOLUŠA   65 AK Kroměříž      

4. Josef KALÁT      55 AK Litvínov           

5. Antonín KOZELKA  85 Slovan Liberec     

6. Zdeněk SIMON   60 USK Praha      

7. Jaroslav PTÁK   47 AK Bílina      

8. Jiří MALYSA   66 Univerzita Brno     

9. David HERBER   87 Univerzita Brno     

10. Jakub ZAJÍC   89 Hvězda Pardubice 

Michal Procházka

Vytisknout