V Dubaji vyhrál Haile, rekord ale nezlomil

Vyhlížený start Haile Gebrselassieho na štědře dotovaném maratonu v Dubaji skončil vítězstvím etiopské legendy v čase 2:06:09. Hodnota světového rekordu tak posunuta nebyla.

Gebrselassie dnes v Dubaji útok na rekord vzdal záhy, dokonce měl starosti s tím, aby závod vůbec vyhrál. A když ho v závěru doběhli jeho málo známí krajané Chala Dechase a Eshetu Wendimu, nevypadalo to s ním vůbec dobře. Pokořitel více než dvaceti světových rekordů se však nevzdal a v závěru vítězství honorované 250 000 USD vybojoval. Cílem proběhl v čase 2:06:09 s náskokem 24 vteřin před Dechasem a připsal si tak osmý maratonský triumf z deseti závodů, které v kariéře dokončil.

Na dnešním výsledku, který z hlediska času mírně zaostává za jeho průměrem, se prý podepsaly problémy se zády, jež si Gebrselassie přivodil nedlouho před startem. „Spal jsem ve špatné pozici na žaludku a už když jsem vstal, věděl jsem, že mám problém. Zavolal jsem svého fyzioterapeuta, který mi záda „prokřupal“ a ptal se – co jsi to vyváděl?“ vylíčil Haile pro zpravodajský server IAAF  příhodu z dnešního rána.

Na samotném startu ho pak prý překvapila nečekaná vlhkost, jež zasadila další trhlinu jeho plánům na posunutí vlastního světového rekordu, který zaběhl před rokem a půl v Berlíně, a jenž má hodnotu  2:03:59. „Přesto jsem se pokoušel běžet rychle, ale od poloviny jsem se soustředil už jen na to, abych závod vyhrál. Když po 30. km odstoupili vodiči, zkusil jsem zrychlit, ale nešlo to, tak jsem vyčkal na druhou skupinu s tím, že rozhodnu v závěru,“ vysvětlil změnu ve své taktice, která nakonec slavila dílčí úspěch.

Zároveň Haile přispěchal s ujištěním, že za dobrých podmínek by byl schopen rekord posunout. „(Že se mi to tentokrát nepovedlo...) není známkou toho, že jsem příliš starý. Podobné věci se prostě stávají,“ prohlásil proslulý lamač rekordů. Faktem však je, že mu v poslední době ohlášené pokusy spíše nevycházejí a posledním zápisem do listiny rekordů zůstal již zmíněný čas z Berlína vytvořený v září roku 2008.

Ženský závod se stal kořistí Etiopanky Mametu Daskaové, která zvládla 42195 m dlouhou trať za 2:24:18 a o osm vteřin tak porazila svoji krajanku a největší konkurentku v závodu Aberu Shewayeovou. Třetí byla Keňanka Helena Kipropová. Na páté příčce figuruje Švédka Iseballa Anderssonová. O narušení africké hegemonie však jde jen zdánlivě, neboť Anderssonová je původem Keňanka a za novou skandinávskou vlast závodí teprve od května 2009.