V Debrecenu probíhá první den ME 22

čtvrtek 12. července 2007
Celkem se dnes představí 12 z 28 českých atletů. Z dopoledních rozběhů a kvalifikací postupují dále pouze Machura a Marcell

Pouze dvojice koulařů Remigius Machura a Jan Marcell se podívají na šampionátu dvaadvacetiletých dále. V dopoledním programu pouze oni zvládli postoupit.

Sprinterka Iveta Mazáčová skončila v rozbězích na 100 metrů. Ve čtvrtém z pěti rozběhů běžela v šesté dráze a s ideálním větrem v zádech +1,8 m/s doběhla pátá v čase 11.79 sekund. Na postup bylo potřeba běžet čas 11.76 a lépe. Mazáčová, která má osobní rekord 11.75 si zaběhla alespoň letošní nejlepší výkon: „Běželo se mi dobře, čas snad bude dobrý.“ Když na světelnou tabuli naskočily výsledky, zalitovala: „Škoda, chtěla jsem běžet rychleji, na hranici osobáku.“

Nepostoupili ani naši čtvrtkaři Petr Klofáč a Marek Hrubý. K postupu měl na umístění blíže Klofáč. Ten skončil ve svém rozběhu čtvrtý, přímo postupují tři závodníci. „Foukal nám dost protivítr, mohli jsme být rychlejší alespoň o půl vteřiny.“ Klofáč běžel 47.80 sekund. V následném rozběhu startoval Marek Hrubý a běželo se rychleji. Hrubý skončil pátý v čase 47.59 sekund a také on si stěžoval na protivítr. „Nechtěl jsem první dvoustovku urvat silou, na cílové rovince už mě ale předběhli borci, kteří jsou jednoduše rychlejší. S tím časem můžu být vzhledem k dnešnímu větru spokojený.“

Libor Žilka skončil v rozběhu stovky na pátém místě v čase 10.69 sekund. V mixzóně čekal na výsledky a po oznámení byl zklamaný. „Foukal mi vítr 1,2 metrů do zad, prvních šedesát metrů bylo také dobrých. Něco tomu chybělo v závěru. Vynahradím si to ve štafetě.“

Do finále odpolední koulařské soutěže postupují oba naši reprezentanti. Remigius Machura poslal kouli druhým pokusem do vzdálenosti 18.19 metrů a třetí pokus již neabsolvoval. „Překvapilo mě, že všichni okolo dávali tak málo. Večer to bude jiná soutěž.“ Nízké dosažené výkony závodníků pomohly do finále také Janu Marcellovi. Ten zaostal hned prvním pokusem 17.94 metrů o jediný centimetr za potřebným výkonem, ale nakonec se dostal mezi dvanáctku finalistů.

Oštěpař Jan Syrovátko zůstal v kvalifikaci. Postup zajišťovalo papírově 72 metrů, nakonec stačilo i 71.12 m. Syrovátko však předvedl hody 68.34, 67.14 a 70.03 metrů. Po skončení soutěže byl patřičně rozladěn: „Měsíc a půl jsem neházel, vůbec mi dneska nešly nohy. Trenér mě asi zapíchne.“