přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

V Dauhá jednala Rada IAAF

Po skončení halového MS zasedl ke dvoudennímu zasedání vedoucí orgán světové asociace. O čem rozhodl a co projednal?

První den

IAAFnovelogo_v.jpg

Přihlášky na MS
10. března se uzavíraly přihlášky na budoucí akce pořádané IAAF. O mistrovství světa na dráze v roce 2015 se ucházejí Peking, Londýn a také Chorzów, stotisícové město, jež je součástí dvoumilionové katovické aglomerace v centrálním Polsku. O půlmaratonský šampionát za dva roky projevilo zájem město New York a bulharská Karnava (Kavarna) na pobřeží Černého moře, 50 km severovýchodně od Varny. V roce 2013 by rádi pořádali MS do 17 let v Nassau na Bahamách, v americkém Greensboro, a také Slovinci, kteří zatím neurčili místo; stejně jako Bahrajn, jediný adept pro krosové mistrovství v témže roce.

Dopingové kauzy
Rada dále řešila čtyři dopingové případy. Diskvalifikace Crystal Coxové, která sice běžela na OH v Aténách pouze v rozběhu, nicméně znamená, že štafeta USA přijde o zlato. Její kolega, další americký sprinter Justin Gatlin požádal o zkrácení čtyřletého trestu, který má vypršet letos 24. 7., revizní dopingový panel však jeho žádost zamítl. Zatím v řešení má tato komise prosbu Španělky Yesenie Centenová, která prostřednictvím svého mateřského svazu RFEA žádala o zkrácení dvouletého sankce (má skončit 9. června 2011).
Rozlousknut byl také zamotaný případ Sheri-Ann Brooksové. IAAF stáhla své odvolání k mezinárodní sportovní arbitráži, neboť jamajská sprinterka přijala tříměsíční trest, který skončil letos 12. února. Kromě toho platí i diskvalifikace z národního mistrovství 27. 6. 2009, kde se Brooksová prohřešku dopustila. Doma na Jamajce byla sice sprinterka později v září zproštěna obvinění, přišla ale o účast na MS v Berlíně i derniéře světového finále v Soluni, kde měla startovat.

Pravidla pro manažery
Ve spolupráci právní komise IAAF s členskými federacemi, atlety a jejich manažery, byla dokončena pravidla pro zastupování atletů, kteří patří mezi top 30 na světě. Manažeři-zástupci atletů, musí mít zkušenosti s atletikou, prokázat profesní bezúhonnost a nespáchat trestný čin ani porušit antidopingová pravidla. Pravidla předpokládají předběžné ověření od kontinentálních asociací. Manažeři musejí mj. doložit pojištění odpovědnosti při výkonu povolání a bankovní záruku v minimální výši 30 000 amerických dolarů. Nesplnění těchto povinností může vést k důtce, pokutě, odebrání práv, ale i dalším trestům. Oprávnění bude platné na čtyři roky. Kompletní pravidla budou zveřejněna na webových stránkách IAAF.

Termíny, limity
Rada schválila nominační kritéria pro MS ve francouzském Lille v příštím roce (6. – 10. 7.), časový pořad pro MS dospělých konané rovněž napřesrok (27. 8. – 4. 9.), a také některé limity pro Tegu:

Muži
10 000 m: A – 27:40.00; B – 28:00.00
Maraton: 2:17:00
Desetiboj: A – 8200 bodů; B – 8000 b
4x100 m: 39.20
4x400 m: 3:04.00

Ženy
10 000 m: A – 31:45.00; B – 32:00.00
Maraton: 2:43:00
Sedmiboj: A – 6150 bodů; B – 5950 b
4x100 m: 44.00
4x400 m: 3:32.00

Rada schválila termín pro 25. Světový pohár v chůzi v Saransku na 12. a 13. 2012. Čínské město Taicang (v české transkripci Tchaj-cchang), které se rovněž ucházelo o 25. SP, přijalo návrh IAAF na pořádání následujícího poháru v roce 2014.

Změny příslušnosti
Rada dále potvrdila změny svazové příslušnosti desítky atletů. Všichni už mohou k dnešnímu dni závodit v novém dresu, jen někteří ale už mají povolení ke startu na vrcholných akcích – OH, MS, HMS i kontinentálních (ME a HME) a také mítincích IAAF. Ze známějších jmen zmiňme dvě tyčkařky, které se zbavují dresů velmocí. Američanka Jillian Schwartzová může reprezentovat Izrael od 8. 1. 2011, takže by mohla startovat na halovém mistrovství Evropy v Paříži. Ruska Anastasia Švedovová může teoreticky stihnout start za novou vlast Bělorusko již na venkovním ME v Barceloně, neboť její „způsobilost“ nastane 20. 7. 2010, tedy přesně týden před vypuknutím šampionátu.

Druhý den

MSJ v Barceloně a zpráva k Tegu
14. Mistrovství světa juniorů uspořádá v roce 2012 Barcelona. Na stadion vystavěný pro olympiádu 1992 se vrátí atletika dva roky po letošním mistrovství Evropy, tentokrát v podání světové konkurence do 19 let. Další jednání rady bylo věnováno zprávě o přípravě MS v korejském Tegu, která se soustředila na současné aktivity, zahrnující propagační kampaň, přípravu stadionu a další infrastruktury.

Propagace MS a atletiky v Koreji

Kampaň nyní vstupuje do své druhé fáze, v níž jde o „vytvoření nálady pro mistrovství“. Zahájena bude odhalením maskota 14. dubna, tedy 500 dní před startem MS. 5. května, na korejský den dětí, jsou naplánovány závody určené právě mladé budoucnosti atletiky. Tato fáze kampaně vyvrcholí 27. srpna začátkem předprodeje vstupenek, od něhož budeme odpočítávat poslední rok do mistrovství.

Vedle toho běží další významný projekt, výstavba „Centra pro podporu atletiky“ (Athletics Promotion Centre). Základy centra byly oficiálně položeny 28. ledna. Prostor o rozloze 27 tisíc metrů čtverečních skryje Atletickou akademii a také řadu tréninkových prostor. Sportoviště pro 5000 míst by mělo být hotové během příštího roku.

Stadion v Tegu
Pokud jde o stadion, bude testován nejprve 19. května při mítinku série World Challenge. Poté jej však čeká ještě inovace dráhy, která by měla být hotova v prosinci. Rozcvičovací plocha, umístěná 150 metrů vedle hlavního stadionu, se má dostavět v červenci 2011. Před samotným šampionátem proběhne, opět v květnu, další již 7. ročník Barevného mítinku. Silniční tratě ozkouší zdejší maraton ještě o něco dříve, 10. dubna.

Média
Televizní signál bude do světa vysílat veřejnoprávní společnost Korean Broadcasting System (KBS). Ta aktuálně dokončuje přípravu na zabezpečení vysílání do zahraničí. Dobrou zprávou pro účastníky z řad médií je plán organizačního výboru a města Tegu na vybudování mediální vesničky o 400 pokojích, deset minut od stadionu.

Dobrovolníci, ekologie a info o počasí
Šampionát už nyní disponuje 2072 dobrovolníky a druhá fáze náboru počítá s dalšími třemi tisíci. MS plní i současné požadavky na šetrnost k přírodě instalováním solárních panelů a přepravou ekologickým prostředky. Nakonec zpráva, která bude zajímat především sportovce: průměrná teplota v srpnu a září činila v místě konání za posledních pět 24 stupňů (přesně 23.98 °C), stejný údaj pro vlhkost má hodnotu 70.46%.

Michal Procházka

Vytisknout