přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. srpna 2003, 11:21

V Curychu se vrací El Guerrouj, závodí Železný, Mužík a Tesařík

Ve znamení boje osmistovkařky Marie Mutolaové z Mozambiku o udržení naděje na zisk milionového jackpotu a návratu marockého mílaře Hichama El Guerrouje po bolesti zad bude páteční pátý mítink Zlaté ligy v Curychu.

Poslední závod Golden League před mistrovstvím světa v Paříži a předposlední z letošního seriálu bude rovněž závěrečnou velkou příležitostí pro atlety otestovat aktuální formu.     Zda odletí na světový šampionát do Paříže, se po svém výkonu na tradiční Weltklasse rozhodne trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Jan Železný. Vedle světového rekordmana v hodu oštěpem budou z českých atletů na stadionu Letzigrund závodit i
Jiří Mužík a nově také Štěpán Tesařík v běhu na 400 metrů překážek. Na startu bude v Curychu třináct úřadujících mistrů světa, v závodu na 100 metrů však budou chybět Američané Tim Montgomery a Maurice Greene.

Železného čeká šestý start sezony. "Na posledním mítinku v Římě se mi příliš nedařilo, takže jsem potřeboval trénovat. To jsem splnil, ale závod je něco jiného. V sobotu večer budu moudřejší," citoval oštěpaře manažer Alfons Juck. Ve startovní listině je s výjimkou Brita Steva Backleyho celá světová špička včetně prvního muže tabulek Rusa Sergeje Makarova. "Je jasné, že Steve šetří energii na Paříž," prohlásil Železný.
Překážkáři budou mít v závodu na 400 m dva rozběhy a zatím není jasné, v kterém poběží čeští zástupci. "Po San Sebastianu, kde jsem ještě cítil únavu ze soustředění, by to mělo být lepší. V Curychu se mi vždy dařilo," řekl Mužík. Tesařík nabídku na poslední chvíli přijal s radostí. "I když jsem měl náročný program. Běžet v Curychu je velká událost," přidal se běžec, jenž
se v neděli v Szombathely dostal díky výkonu 49,09 sekundy na
poslední chvíli na MS.
Trojnásobný mistr světa El Guerrouj chtěl v Curychu původně útočit na vlastní světový rekord na míli, ale kvůli bolestivým zádům svůj úmysl přehodnotil a požádal o zařazení běhu na 1500 metrů. Vedle této trati chce osmadvacetiletý běžec zvítězit na mistrovství světa také v závodu na pět kilometrů, který poprvé mezi dospělými běžel v červnu na Zlaté tretře v Ostravě a prohrál.
Kvůli revmatickým trablům se zády musel El Guerrouj zrušit minulý týden start v Londýně. Marocký mílař loni nepohrál v jedenácti závodech a letos je zásluhou času 3:29,76 minuty z Říma nejrychlejší na světě. Soupeřit s ním však budou Keňané Paul Korir, Cornelius Chirchir, Bernard Lagat a William Chirchir.
                                                                                                      ČTK