přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2010, 15:16

V Curychu početná účast českých atletů

Vedle pětice v hlavní části večera – Špotáková, Hejnová, Ptáčníková, Svoboda, Bába – se dnes na slavné Weltklasse představí také osmička mládežnických reprezentantů.

Bitva o celkové vítězství čeká dnes oštěpařku Barboru Špotákovou, limituje ji sice zraněný loket, na druhou stranu má proti sobě jedinou soupeřku, která ji může připravit o prvenství v celém seriálu. „Oštěp se „hází nohama“, ne rukou,“ říkala včera s úsměvem, „jí potřebuju až v poslední fázi, když oštěp opouští ruku, což je pro bolavý loket výhoda.“

Rivalka Špotákové, Američanka Kara Pattersonová, má na kontě deset bodů, svěřenkyně Rudolfa Černého o šest více. „Takhle si nedovolím vůbec přemýšlet, je tu skvělá konkurence, výborné holky,“ odmítla řešit fakt, že jistotu vítězství dají Špotákové i dva body za třetí místo. Pattersonové by totiž v tom případě nepomohla ani výhra za 8 b – při bodové shodě rozhoduje nejprve počet vítězství na mítincích DL a toto kritérium by hrála 3:2 ve prospěch světové rekordmanky. „Půjdu do toho jako vždycky s tím, že budu chtít vyhrát,“ uvedla Špotáková s tím, že má v plánu „taktiku prvního hodu“ – stejně jako v Londýně.

V Curychu plnila jako celou sezonu také roli ambasadora Diamantové ligy, což obnášelo mj. let helikoptérou do 120 km vzdáleného města Chur (viz foto). Tady přistála přímo na atletickém hřišti, a se zdejšími dětmi měla společnou rozcvičku a ukázku hodu oštěpem. K dispozici byla také místním novinářům. Včera odpoledne pak Špotáková odpovídala na chatu – záznam naleznete zde.

Překážkářka Zuzana Hejnová před týdnem porazila čerstvou mistryni Evropy Rusku Anťuchovou a se čtyřmi body se s ní dnes popere o celkové druhé místo. Dva body nasbírala v dosavadním průběhu tyčkařka Jiřina Ptáčníková, vzhledem k tomu, že v její disciplíně budou soupeřky hrát ještě o „diamant“, bude mít roli v boji o stupně vítězů ztíženou. Její přítel Petr Svoboda se na stodesítce překážek pokusí získat svůj premiérový bod, za suverénem a již jistým majitelem diamantové trofeje Oliverem to může být hodně vyrovnané. Po bodu sahal na předešlých závodech ve výškařském sektoru také Jaroslav Bába, zatím mu však vždy unikl, dnes bude mít poslední šanci v tomto roce jej vybojovat.

Nejen generace dospělých atletů, ale také široké pole mladých nadějí má možnost se předvést na slavném stadionu Letzigrund. Předsedovi svazu Liboru Varhaníkovi se podařilo dohodnout starty českým atletům. Na takzvanou „Americkou štafetu“ – celkem tři kilometry – se postaví Miroslav Burian, Jaroslav Hedvičák a Petr Vaněk, čtvrtku překážek poběží junior Pavel Maslák, půlku jeho vrstevnice Diana Mezuliáníková a stovku s překážkami další juniorka Helena Tomková. Atleti spadající věkově do kategorie „22“, Kateřina Čechová a Jakub Holuša, se představí na dvoustovce a patnáctistovce.

Mítink začíná v 18:25 předprogamem, televizní signál – a přenos na ČT4 se rozběhne v osm hodin večer.

Michal Procházka

Vytisknout