přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. srpna 2003, 14:56

V české nominaci pro MS figuruje 24 jmen

Výbor Českého atletického svazu dnes dopoledne schválil nominaci České republiky na mistrovství světa v Paříži.

Na poslední chvíli – v předvečer schválení nominace – splnil limit pro účast v Paříži Štěpán Tesařík. Překážkář Dukly Praha tak uzavřel počet závodníků v české výpravě na čtyřiadvacet. Nominace zahrnuje 16 mužů a 8 žen, celkem osmnáct českých reprezentantů odcestuje na světový šampionát se splněným A-limitem. „Do Paříže odjíždíme v pozici těch, kteří vždy na mistrovství světa uspěli,“ zněla povzbudivá slova předsedy ČAS Karla Pilného. „Výprava bude rozhodně kvalitní, neprodáme kůži lacino,“ dodal Pilný. Na předchozím světovém šampionátu v Edmontonu 2001 Česká republika obsadila v pořadí národů 20. místo.















Foto: David Vokáč


V roce 1999 v Seville skončil český tým čtrnáctý, což je nejlepší umístění na atletickém MS v dějinách samostatné České republiky.

Seniorské národní družstvo bude v Paříži navazovat na úspěchy české atletiky, které během července pravidelně přivážely všechny ostatní reprezentační výběry. Mistrovství světa sedmnáctiletých v kanadském Sherbrooke přineslo České republice tři medaile, po jedné z každého kovu. O týden později z evropského šampionátu do 22 let přivezli čeští závodníci nečekaně zlatou a stříbrnou medaili. Završením úspěšného měsíce bylo mistrovství Evropy juniorů, kde čeští atleti vybojovali zlato a bronz. „Doufám, že se nám v Paříži podaří udržet letošní průměr dvou až tří medailí,“ uvedl šéftrenér ČAS Václav Fišer (na snímku).

Česká výprava pro mistrovství světa zahrnuje řadu atletů, kteří mají na svém kontě úspěchy světové úrovně. „Tomáš Dvořák nestartoval na žádném desetiboji této sezony, ale pro úspěch na mistrovství světa v dané situaci udělal maximum,“ konstatoval k trojnásobnému světovému šampionovi Václav Fišer. Obhájce světového prvenství v desetiboji Tomáš Dvořák letos kromě dvou halových sedmibojů absolvoval více než dvě desítky individuálních startů především ve skoku dalekém a na překážkách. Otazník stále visí nad pařížským startem světového rekordmana, trojnásobného mistra světa a olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného. Sedmatřicetiletá legenda světové atletiky by se měla rozhodnout až po svém vystoupení na mítinku Golden League v Curychu 16. srpna. „Podle čerstvých informací je Honza v dobré formě a zdravotně v pořádku,“ sdělil Fišer. Zřejmě největším českým želízkem na MS v Paříži bude desetibojař Roman Šebrle. „O desetibojařské zlato by měli bojovat Roman Šebrle s Pappasem,“ uvedl Fišer a vyjádřil své prognózy i k dalšímu pořadí: „S odstupem za těmito dvěma pak bude skupina závodníků, do níž se snad zapojí i Tomáš Dvořák.“ Určité zdravotní problémy provázejí českou rekordmanku ve skoku o tyči Pavlu Hamáčkovou. Svěřenkyně trenéra Patery je proslulá svým nekompromisním přístupem k vrcholným soutěžím. „Pavla by na šampionát nejela, aby se jen zúčastnila. Určitě chce uspět,“ vyvrátil Fišer spekulace o vážnosti zranění české tyčkařky. Pavla Hamáčková v březnu tohoto roku kvůli bolestem kotníku na poslední chvíli odřekla účast na halovém MS v Birminghamu. Šampionátu v Paříži se zúčastní také trojskokanka Šárka Kašpárková, mistryně světa z roku 1997 v Aténách. Výkonnost dvaatřicetileté závodnice USK Praha po nadějném úvodu sezony stagnovala, poté přišlo nepříjemné zranění v českém dresu při Evropském poháru ve Velenje. „První letošní starty slibovaly výkonnost v rozmezí 14,20 až 14,40,“ hovoří k některým halovým závodům v podání Kašpárkové šéftrenér Fišer, „v jaké situaci je Šárka teď, ukáže sobotní závod extraligy.“

Česká výprava se do dějiště světového šampionátu přesouvá ve dvou skupinách. První část odlétá ve čtvrtek 21. srpna, o tři dny později ji pak v Paříži doplní ostatní členové výpravy. V pořadí deváté mistrovství světa se koná v termínu 23.–31. srpna, devítidenní blok soutěží odstartuje v sobotu od 8,30 hodin závod na 20 km chůze mužů a kvalifikace koulařů.

Tomáš Klement

Vytisknout