V Bydhošti odstartovalo ME do 22 let

čtvrtek 17. července 2003
V pořadí čtvrtý evropský šampionát do 22 let bude rekordním v počtu zúčastněných států i závodníků.

V polské Bydhošti se v následujících čtyřech dnech představí celkem 866 atletů ze šestačtyřiceti zemí. Už v předvečer zahájení soutěží se uskutečnil kulturní program, jejímž hlavním tahákem byl koncert populární polské hudební skupiny. Desetitisíce lidí zaplnily náměstí a oslavovaly nadcházející atletický svátek. Reprezentace České republiky jako jediná z přítomných výprav sdílí společný hotel v centru města s vedením Evropské atletické asociace.

Mezi největší hvězdy bydhošťského šampionátu jednoznačně patří Jelena IsinbajevováKarolina Klüftová. Ruská tyčkařka před týdnem překonala světový rekord a výkonem 482 cm jasně převyšuje ostatní soupeřky. Úřadující mistryně Evropy v sedmiboji, Švédka Klüftová, se v Bydhošti rozhodla pro start pouze v dálce. Celkem čtyři závodníci budou v Bydhošti obhajovat zlaté medaile z ME dvaadvacetiletých v Amsterdamu 2001. Po šesti atletech pak bude navazovat na své stříbrné a bronzové úspěchy ze šampionátu před dvěma lety. Jedničkou v aktuálních evropských tabulkách je zmíněná tyčkařka Isinbajevová, další čtyři borci startující v Bydhošti figurují ve svých disciplínách na druhých příčkách.

Na poslední chvíli byly v rámci evropského šampionátu zrušeny oštěpařské kvalifikace v obou kategoriích, koulařská kvalifikace žen, rozběhy steeplařek a rozběhy na 400 m mužů. Tyto změny zasáhly i několik českých reprezentantů. Znamená to, že oštěpařské naděje Jarmila KlimešováBarbora Špotáková tak vstoupí rovnou do finálového závodu. Stejný osud čeká koulařku Janu KárníkovouMichaelu Mannovou na 3000 m překážek, start čtvrtkaře Jana Mazance se tak odkládá na sobotní večer. Úvod mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti obstarala dnes od 9,00 hodin kvalifikace diskařů a 100 m překážek v rámci sedmiboje. Prvním českým zástupcem, který vstoupí do bojů, bude o půl hodiny později desetibojař Pavel Havlíček. V úvodní disciplíně dosáhl času 11,20 na 100 metrů a získal 817 bodů. Ve skoku dalekém hned prvním pokusem dolétl ve vyrovnaném osobním rekordu na 729 cm a svůj účet po dvou disciplínách zaokrouhlil na rovných 1700 bodů. Úspěšně si vedli překážkáři Jaroslav RůžaOndřej Daněk, kteří postoupili do semifinále. Růža ve svém rozběhu na 400 m překážek skončil třetí časem 52,05, Daněk obsadil druhou pozici za 51,46. Není bez zajímavosti, že rekord šampionátu na této trati drží časem 49,08 z roku 1997 další český reprezentant Lukáš Souček.

Podrobné informace o ME do 22 let naleznete zde.