přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2010, 18:02

V Budapešti čeká Čechy boj o návrat mezi elitu

Česká výprava se v maďarské metropoli chystá na víkendový souboj se soupeři v druhé lize ME družstev. Cílem je postup do Superligy, odkud národní tým vloni těsně vypadl.

„Jen druhá liga,“ můžete si říct. Pro některé z disciplín to ale rozhodně neplatí. Své by o tom mohl vyprávět třeba Josef Prorok, jehož čeká na čtvrtce hned trojice věhlasných evropských soupeřů -  Švéd Wissman, Ir Gillick a Belgičan J. Borlée – s osobními rekordy hluboko pod 45 sekund. Nebo si vezměme stovku překážek, kde se Lucie Škrobáková poměří s halovou rekordmankou S. Kallurovou ze Švédska, irskou vítězkou HMS 2006 O'Rourkeovou, úřadující halovou šampionkou Evropy Eline Beringsovou či s Turkyní Yanitovou s OR 12.76.Stadion Ference Puskáse, dříve Népstadion

Ze známějších atletů, kteří by se také měli představit v soutěži, jmenujme ještě třeba Portugalce Obikwelu (100 m), Švéda Thörnblada (výška), jeho krajana Olssona (trojskok), Estonce Kantera (disk), domácího kladiváře Parse, Turkyni Abeylegesseovou (3000 m), Rumunku Morosanuovou (400 m př.), Portugalku Gomesovou (dálka), rumunskou diskařku Grasuovou či přemožitelku Špotákové ze Zlaté tretry, Slovinku Ratejovou. Opravdu jednoznačnými favority na vítězství tak jsou Češi jen v nemnoha disciplínách, přesto šéftrenér Tomáš Dvořák věří v návrat do Superligy, ne-li rovnou ve vítězství.

„V původní sestavě bychom bývali měli podle papírových předpokladů vyhrát asi o 50 bodů, nyní jsme sice o něco slabší, ale přesto předpokládám, že to dotáhneme do úspěšného konce,“ říkal s vědomím, že v týmu nebude nejlepší evropský překážkář Petr Svoboda, který má problémy s kolenem, ani oštěpař Petr Frydrych, jemuž nedovolí start bolavá záda. Jistý otazník visí také nad startem půlkařky Lenky Masné, jíž poranila soupeřka na pondělním Memoriálu Josefa Odložila. Lenka však je v Budapešti přítomná a figuruje i v aktuální startovní listině. V případě problémů by ji však měla nahradit Tereza Čapková, jež by tak běžela obě střední tratě.   

Národní tým se až na výjimky přepravil do dějiště klání ve čtvrtek vlakem. Spolu s ostatními výpravami je ubytován v bezprostřední blízkosti monumentálního stadionu Ference Puskáse, kde se bude v sobotu a neděli odpoledne závodit. Stadion byl dostavěn v roce 1953 a konalo se zde mj. i atletické ME před dvanácti lety. Přestože za celou dobu své existence nepochybně prošel rekonstrukcemi, čas se na monstrózních ochozech pro 56 tisíc diváků podepsal na první pohled. Svůj podíl na tom má asi i to, že až na východní část nekryje tribuny žádná střecha, což se zřejmě projeví i na počtu diváků, neboť minimálně na sobotu hrozí předpověď počasí trvalejším deštěm.

Škaredé počasí by pochopitelně netěšilo ani samotné závodníky. Přišli by totiž o šanci využít převážně kvalitní konkurence k výjimečným výkonům. Zvláště když je dráha zjevně nedávno nově položená a podle všeho také rychlá. „Není moc tvrdá, ale příjemně pruží,“ popsal sprinterský trenér Petr Novotný a hýčkal si slibné tréninkové časy, které na ní naměřil svým svěřencům.     

Svou roli na výkonnost závodníků však mohou sehrát i speciální pravidla vyvinutá speciálně pro ME družstev. Na rozdíl od loňského premiérového pokusu se sice již nebudou v bězích vyřazovat poslední závodníci, většina dalších regulí však zůstala v platnosti. Např. ve vrzích a horizontálních skocích absolvuje kompletní dvanáctka zástupců zúčastněných zemí jen tři série a  k poslednímu pokusu budou připuštěni jen čtyři nejlepší. Ve vertikálních skocích jsou zase dovoleny jen čtyři chyby v celé soutěži (při zachování pravidla, že tři nezdařené skoky za sebou znamenají okamžitý konec), jedinou výjimkou je jistý vítěz, který může pokračovat i po čtvrtém „křížku“. 

Doufejme, že i za těchto podmínek budou čeští atleti slavit v neděli večer očekávaný postup do Superligy, jejíž letošní ročník se stejně jako nižší soutěže koná v časovém souběhu se závody v Budapešti. Zajímá vás jak se nakonec evropská atletická mapa přeskupí? Můžete být prostřednictvím našich webových stránek u toho.  

Adam Pražák

Vytisknout