přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Bruselu se poběží o evropské krosové tituly

Zítra proběhne poslední velký šampionát atletické sezóny, očekává se rekordní účast běžců i zemí Evropy. Do Belgie odcestovala také česká dvojice Sekanová, Kocourek.

Patnácté mistrovství Evropy by mělo přivítat 482 vyznavačů krosu z 32 zemí starého kontinentu. V srdci evropské integrace už se šampionát konal, třetí ročník (1996) uspořádalo Charleroi. Tehdy také poprvé měli vlastní kategorii junioři a juniorky, dvaadvacítky je následovali předloni v italském San Giorgiu.


Ukrajinec Lebeď neztrácí motivaci ani po 14 startech a 7 titulech na ME - foto (krosové MS 2005): graf.cz

Neuvěřitelnou „docházkou“ se může pochlubit Sergej Lebeď. Nejenže Ukrajinec nechyběl na žádném z dosavadních 14 vydání, navíc dokázal polovinu svých startů proměnit ve vítězství a je tak jednoznačně neúspěšnějším i nejpilnějším běžcem. Na dráze vynikající mílař se radoval z titulu poprvé v roce 1998, od 2001 do 2005 přišla šňůra pěti vítězství, loni se pak na piedestal dokázal znovu vrátit. Hlavním konkurentem by mu měl být předloňský šampion Mo Farah. V kategorii 22letých se na startu objeví Milan Kocourek, který republikový titul v krosu mezi dospělými zvýraznil také výbornými výkony na dráze.

Mezi ženami není taková sběratelka startů, dokonce pouze Paula Radcliffová si připsala více jak jeden titul – dva (1998 a 2003). Britka se však nyní věnuje především maratonu, a tak na startu zcela jistě nebude, naopak o druhý titul se může pokusit hned čtveřice bývalých šampionek: Finka Annemari Sandell-Hyvärinenová (1995), Francouzka Yamna Oubouhou (2001), další Britka Hayley Yellingová (2004) a Ukrajinka Taťána Holovčenková (2006). Pro zranění chybí španělská obhájkyně Marta Dominguezová. Ovšem nejvíce pozornosti poutá avizovaná krosová premiéra stýplařské světové rekordmanky Samitové-Galkinové.

O unikátní třetí (a poslední) titul v řadě se mezi juniorkami pokusí Stephanie Twellová. Britka poprvé kralovala ještě jako dorostenka. S ní a další osmdesátkou soupeřek změří síly také česká účastnice Lucie Sekanová. „Vzhledem k počtu startujících bych byla spokojená s umístěním kolem dvacátého místa, do 30. bych chtěla být určitě,“ uvedla před odletem svěřenkyně trenéra Bahenského, který s ní do Belgie také odcestoval. „Uvidíme ale, jestli nebude měkká trať, ta mi moc nesedí,“ přiznala osmá z MSJ na dráze ve stýplu. „Sezona byla dlouhá, ale měla jsem tam i volnější týdny, právě po Bydhošti, Běchovicích,“ uzavřela.

Počty startujících (v závorce délka trati v km):
                Muži     Ženy
Dospělí  80 (10)    67 (8)
Do 22 let 89 (8)    67 (6)
Junioři     97 (6)    82 (4)

Michal Procházka

Vytisknout