přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

V Bruntále o domácí tituly a nominaci na mistrovství Evropy

Na 36. mistrovství České republiky v krosu budou chybět dvě nejlepší závodnice loňského šampionátu.


Foto: F. Macák
V sobotu 27. listopadu v Bruntále se na start závodu žen na 6000 metrů nepostaví obhájkyně titulu Jana Biolková ani účastnice říjnového MS v půlmaratonu Petra Kamínková. Biolkovou prakticky po celou sezonu provází zdravotní problémy, letos absolvovala jen několik závodů na dráze. "Mám poškozený obal nervu, trápí mě kotník a achilovka. Teď mi lékaři doporučují spíš klid. Je to otázka času, ale nikdo neví, jak dlouho to bude. Ale věřím, že to zase bude dobré," uvedla ke svému zranění trojnásobná mistryně republiky v krosu. V současné době Biolková alespoň jednou denně kluše, pro nadcházející sezonu zřejmě zůstává její prioritou disciplína 3000 m překážek: "Stýpl mě hrozně baví, zatím jsem na něm nepředvedla, na co mám," potvrdila.
Petra Kamínková začátkem října v indickém Dillí vybojovala lichotivou 28. příčku na MS v půlmaratonu a závodům na silnici se hodlá věnovat i v následujícím období: "Kros v Bruntálu už nepoběžím, musela bych se na to zase zvlášť připravovat. Přijala jsem nabídku startovat v lednu na maratonu v Marakeši, takže se budu připravovat na něj," zdůvodnila Kamínková svou absenci na posledním mistrovství ČR v této sezoně. Jednatřicetiletá závodnice z Olomouce vidí favoritku sobotního závodu v Ireně Petříkové.

Atletka ACP Juniru Brno Irena Petříková v loňské sezoně poprvé startovala na mistrovství ČR v krosu v seniorské kategorii a skončila dvanáctá. Aktuálně jí patří pátá příčka v klasifikaci Českého běžeckého poháru, jehož 9. ročník bude krosem v Bruntále uzavřen. V závodě Běchovice–Praha před dvěma měsíci obsadila Petříková druhé místo hned za Kamínkovou. "Irena má velkou šanci, budeme zvědavi na její výkon," potvrdil ředitel Českého běžeckého poháru Jan Rýdlo. Mezi adeptky na některý z cenných kovů patří i Pavla Havlová. Dvaadvacetiletá běžkyně pražského Olympu loni v Novém Městě nad Metují skončila těsně pod medailovými stupni. Medailové ambice má také brněnská závodnice Lenka Jančaříková. 

Svého hlavního favorita ztratila také soutěž mužů - vytrvalců, olympionik Róbert Štefko před měsícem ukončil úspěšnou sezonu. Bývalý slovenský reprezentant tak nezkompletuje svou sbírku zlatých medailí z mistrovství ČR v bězích mimo dráhu. Po titulech v půlmaratonu a maratonu se z prvenství radoval i na MČR v silničním běhu z Běchovic do Prahy, v případě vítězství v Bruntálu by tak Štefko vyjma běhu do vrchu získal všechny mistrovské tituly. "Určitě nepoběžím, sezonu jsem uzavřel. Už delší čas mě pobolívá achilovka, dávám si to teď do pořádku," vysvětlil šestatřicetiletý vytrvalec, který se bez ohledu na výsledek sobotních závodů stane vítězem Českého běžeckého poháru 2004. 

Cesta za titulem se tak otevírá některému z jeho velkých soupeřů, největší šance v závodě na 10 km jsou přisuzovány Pavlu Faschingbauerovi. Trojnásobný mistr ČR v krosu si na sever Moravy jede pro vítězství a neobává se ani možných nástrah trati: "Měkká trať je pro mě horší než tvrdý podklad, protože jsem velkej a těžkej. Ale musím se s tím vyrovnat. Pokud bude nasněženo, třeba bude trať naopak zmrzlá a tvrdá." Zlatou medaili v Bruntále obhajuje vítkovický David Gerych. Oba borci se po zdravotních problémech vrátili ve druhé polovině sezony. Gerych skončil sedmý na "Běchovicích", Faschingbauer v hodnocení MČR v silničním běhu získal stříbro. Do pořadí na předních místech by měl promluvit zkušený Michael Nejedlý, rekordman v počtu titulů z MČR na dráze (3000 m př. a 5000 m) a držitel sedmi medailí z mistrovství ČR v krosu. "Dobrou formu by měli mít i Honza Bláha a mladý Honza Kreisinger," doplnil Jan Rýdlo.

Mistrovství České republiky v krosu je zároveň nominačním závodem na ME v německém Heringsdorfu, které se uskuteční 12. prosince. "Jdu do závodu s tím, abych vyhrál a kvalifikoval se na mistrovství Evropy," zdůraznil význam domácího šampionátu Faschingbauer. Český národní tým vyšle do Heringsdorfu reprezentanty do závodů mužů, žen, juniorů i juniorek, v loňském roce na ME v Edinburghu startovalo celkem 7 českých závodníků. Konečná nominace bude oznámena po skončení mistrovství v sobotu 27. listopadu.     

Situace v Českém běžeckém poháru je otevřená v kategorii žen, vedoucí Kamínková dosud nasbírala 62 bodů a před závěrečným závodem má náskok 8 bodů před Radkou Churaňovou. 51 bodů má na svém kontě Jana Klimešová. Nedostižitelný Štefko (133) převezme v úterý v Nasavrkách ocenění pro nejúspěšnějšího závodníka poháru, druhou pozici bude v Bruntále hájit Gerych se 101 body, se ztrátou 7 bodů nastoupí Bláha.                     

Záznam z mistrovství ČR v krosu vysílá Česká televize ve čtvrtek 2. prosince od 19.20 hodin na programu ČT2.  Více informací k mistrovství naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...   

Časový pořad:
Sobota 27. listopadu 2004:
10.30   Žákyně 2 km
10.45   Žáci 3 km
11.05   Dorostenky 3 km
11.20   Dorostenci 4 km
11.55   Muži - mílaři 4 km
12.25   Juniorky 4 km
12.55   Ženy 6 km
13.30   Muži - vytrvalci 10 km
14.10   Junioři 6 km

Pořadí Českého běžeckého poháru 2004 po 15 závodech:
MUŽI
1. Štefko (AK Kroměříž) 133, 2. Gerych (SSK Vítkovice), 3. J. Bláha (Sokol Č. Budějovice) 94, 4. Vítek (Jiskra Ústí n. O.) 82, 5. Serbessa (Olymp Praha) 57, 6. Kreisinger (Čtyři Dvory Č. Budějovice) 56

ŽENY
1. Kamínková (AK Olomouc) 62, 2. Churaňová (Single Team Praha) 54, 3. Klimešová (USK Praha) 51, 4. Havlová (Olymp Praha) 35, 5. Petříková (ACP Junior Brno) 30 

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články