V brazilském horku Kiplagatová i Tadese obhájili

Třetí tituly v řadě na silničním MS přidali v Riu de Janeiru Holanďanka Kiplagatová i Eritrejec Tadese. Teplé počasí nepřálo rychlým časům.

Kiplagatová s přehledem
V Keni narozená Lornah Kiplagatová nezopakovala loňský přepis historických tabulek, titul však obhájila s přehledem. Nizozemská reprezentantka udávala tempo, jak předjímala před závodem, od prvních pěti kilometrů, desítkou probíhala s náskokem deseti vteřin, které se na 15 km metě rozrostly na minutu. Cíl pak protnula s pohodlným odstupem osmdesáti vteřin v čase 68:37. V cíli vyjádřila pro IAAF velké díky nejen trenérovi a manželovi v jedné osobě Pieterovi Langerhorstovi, ale i svému fyzioterapeutovi Hartmannovi, který v minulosti dával dohromady Britky Holmesovou nebo Radcliffovou. „Koleno jsem vůbec necítila,“ pochvalovala si Kiplagatová, která dále prohlásila, že nyní vrhne své síly na maraton a vše hodlá směřovat k londýnským Hrám 2012.
Mnohem vyrovnanější bitva se strhla o stříbrnou a bronzovou pozici. Ještě na dvacítce se držela pospolu čtveřice vytrvalkyň, v níž figurovaly dvě Etiopanky a stejný počet Keňanek. Nejvíce se z nich mohla radovat Etiopanka Aselefech Mergiaová, která nejenže jako jediná z kvarteta pronásledovatelek pokořila 70 minut (o 3 sekundy), navíc zbořila své dosavadní osobní maximum o plné čtyři minuty. Ani Keňanky nevyšly nakonec naprázdno, poslední stupínek na bedně obsadila Pamela Chepchumbaová (70:01). Ještě dalších pět míst patřilo na střídačku Etiopankám a Keňankám – čtvrtá Etiopanka Genet Genanehová přišla o medaili o 2 s.
V týmovém závodě, kde se započítává nejlepší trojice, se tak radovaly po čtyřech letech Etiopanky součtem 3:30:59, navíc přerušily dvouletou nadvládu Keňanek. Obhájkyně ztratily na své hlavní rivalky 25 vteřin, bronz braly už s velkou ztrátou Japonky. Celkem půltucet atletek se dostal po 71 minut. Devátá skončila první původem neafrická běžkyně, Rumunka Talposová.

Tadese suverénně
Větší bitva se čekala mezi muži. Zersenay Tadese však zaútočil na značce pěti kilomerů a v podstatě bylo po závodě, protože nikdo jeho zrychlené tempo nereflektoval. „Chtěl jsem v tom místě testovat tempo, a protože nebylo dobré, zrychlil jsem,“ uvedl vítěz pro IAAF. Před polovinou trati měl Eritrejec již půlminutovou rezervu, kterou do 15 km ztrojnásobil. Do cíle pak Tadese doběhl s luxusním, takřka dvouminutovým náskokem a svůj čas zmáčknul o 4 vteřiny pod hodinu. „Věřil jsem ve vítězství, měsíc jsem se v Eritreji připravoval na tento závod,“ sdělil a rovněž on se chystá na příští rok na maraton, jen ještě neví zda na jaře či na podzim.
Na dalších pozicích se pořadí přelévalo, do posledního kilometru vbíhala trojice. Ze stříbra se radoval jeho obhájce Keňan Patrick Makau Musyoki za 61:54, bronz uhájil o vteřinu reprezentant Kataru Ahmad Hassan Abdullah (v Keni narozený běžec přejal jméno z původního Albert Chepkurui před pěti lety).
Nepopulární bramborová tak zůstala Keňanu S. K. Kibiwotovi, mohl jej tak těšit alespoň pohodlný triumf v družstvech. Třetího zlato pro vytvrveleckou velmoc v řadě získali součet trojice 3:07:24. S dvouminutovým odstupem brali stříbro Eritrejci a jejich lídr Tadese se tak se zlatem a stříbrem stal nejúspěšnějším na MS. Bronz pak putuje do Kataru, jehož běžci zůstali o další minutu zpět, překvapivě bez medaile zůstali Etiopané, nejlepší z nich byl totiž až sedmý Abebe Dinkesa. O místo za ním byl domácí favorit Marilson dos Santos, nejlepším evropským zástupcem byl na patnácté příčce Španěl Ignácio Cáceres.