přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

V Bostonu se třikrát měnily tabulky roku

Hned čtyři sprinteři přesypali čelo statistik na šedesátce, maximum padlo také v ženské pětce a mužské míli. Domácí publikum mohlo tleskat kontinentálnímu rekordu Lagata na 5 km.

Skvělé představení bylo k vidění na hladkých 60 metrů. Hned čtveřice borců prolétla rovinku rychleji než dosavadní světový výkon roku Marka Jelkse. Prvenství a tím i kralování halovým tabulkám uzmul Ivory Williams časem 6.51, o dvě setinky zpět zůstal další Američan Mike Rodgers. 6.54, to je od včerejška rekord Antiguy a Barbudy, jenž předvedl Daniel Bailey, čtvrtý ze stovky na MS v Berlíně. O další setinu za ním doběhl Travis Padgett, čtvrtým z Američanů a absolutně pátým, který v Bostonu pokořil hranici 6.60, byl Trell Kimmons (6.58).


Nick Willis na MS 2007 v Ósace

Zbylé dva výkony roku už padly v nemistrovských disciplínách. Zkušený Novozélanďan Nicholas Willis proběhl jednu míli za 3:55.26 a nechal za sebou čtveřici domácích běžců, z nichž nejlepší Will Leer zaostal o čtyři desetiny. Pod čtyři minuty se dostala celkem šestice mílařů.
Maximum na pět kilometrů je od včerejška v moci Tiruneš Dibababové. Čas Etiopanky 14:44.53 je sice plných dvacet vteřin za jejím vlastním světovým rekordem, nicméně i tak je to sedmý čas všech dob. Vysoko, na 15. místo historický tabulek se zařadil i výkon druhé v cíli, Keňanky Sally Kipyegové 14:52.67.

Z dalších zajímavých výkonů zmiňme 60 metrů překážek Terrence Trammella, který zaběhl stejně jako před týdnem na newyorských hrách Milrose 7.49. Už to však není potvrzení světového výkonu roku, protože včera běžel Kubánec Robles o setinu rychleji ve Stuttgartu.

Slibovaný útok na rekord Severní Ameriky vyšel. Rodák z Keni Bernard Lagat v dresu USA zvládl pět kilometrů za 13:11.50, rok staré maximum krajana Galena Ruppa překonal téměř o sedm vteřin. Sám Rupp si včera vylepšil osobák, když mu na čtvrtém místě změřili 13:14.21. Mezi Američany a jen těsně za Lagatem finišovalo etiopské duo Dejene Gebremeskel a Dekana Daba. O jejich pořadí musely rozhodnout tisíciny, neboť oba si zaznamenají do statistik čas 13:11.78. 772 vs. 778 nakonec hovořilo pro Gebremeskela. Celá čtveřice se seřadila od 13. místa historických tabulek, v těch letošních jsou v čele keňští aktéři kuriozního závodu v Düsseldorfu P. K. Koech a D. K. Komen.

Výsledky naleznete zde.


Bernard Lagat při světovém finále 2009

Obě foto: www.graf.cz

Michal Procházka

Vytisknout