V Berlíně se běžel druhý nejrychlejší půlmaraton historie

Časem 59:07 zvítězil keňský vytrvalec Paul Kosgei. Zařadil se tak za Etiopana Haileho Gebrselassieho, který drží světový rekord.

Druhý nejrychlejší čas historie má od neděle hodnotu 59:07 minut. Paul Kosgei tak v dlouhodobých tabulkách poskočil na druhé místo, lepší je pouze Haile Gebrselassie. Ten letos v lednu v americkém Tempe zaběhl stejnou vzdálenost o 12 vteřin lépe. Paul Kosgei svým vítězným časem samozřejmě také vylepšil traťový rekord, který měl do víkendu hodnotu o 44 sekund horší. Druhý doběhl do cíle Evans Cheruiyot z Keni v čase 59:29. Na vítěze ztratil 22 vteřin, přesto zaznamenal pátý nejlepší výkon všech dob. Třetí místo obsadil další z Keňanů - Paragon. Ten se již pod hranici jedné hodiny nedostal.

Také v ženském závodě se zrodily velmi rychlé časy. Vítězná Keňanka Edith Masaiová vyhrála v čase 1:07:16 a zařadila se na pátou příčku historických světových tabulek. Hodnota vítězného času je také výkonem roku. Na druhém místě doběhla se ztrátou osmnácti vteřin Američanka Deena Kastorová. Vytvořila nový rekord USA, obě závodnice se navíc dostaly pod dosavadní rekord berlínského závodu. Se značnou ztrátou na první dvě závodnice se do cíle dostala třetí žena, Keňanka Ptikanyová (1:09:43).

Ulicemi Berlína se půlmaraton běžel již po šestadvacáté a na startu stálo více než 20 000 běžců ze 67 zemí světa.

Výsledky:

Muži: 1. P. Kosgei (Keňa) 59:07, 2. Cheruiyot (Keňa) 59:29, 3. Paragon (Keňa) 1:00:46.
Ženy: 1. Masaiová (Keňa) 1:07:16, 2. Kastorová (USA) 1:07:34, 3. Ptikanyová (Keňa) 1:09:43.