V Bergenu padl světový rekord na 5000 metrů

pátek 11. června 2004
První ze série závodů Zlaté ligy, který se uskutečnil v norském Bergenu, se dočkal světového rekordu. Turkyně Abeylegessová zaběhla 5000 metrů za 14:24.68 minuty.

Elvan Abeylegesová tak pokořila již téměř sedm let starý rekord o více než tři sekundy. Abeylegesová běžela plných pět kol před cílem v podstatě osamocena, odtrhla se od soupeřek a skvělým finišem dokázala světový rekord pokořit. Držitelkou bývalého maxima byla Číňanka Po Ťiang. Dobře si v závodě na 5000 metrů vedla i Etiopanka Dibabaová, která do cíle doběhla druhá a časem 14:30.88 minuty vytvořila nový světový juniorský rekord.

V Bergenu startovali i dva čeští reprezentanti. Překážkář Jiří Mužík nastoupil v běhu B na 400 metrů překážek, který vyhrál v čase 49.59 sekundy. Vítězem překážkového běhu A se stal Dominikánec Felix Sánchez a zůstal opět neporažen. Potvrdil i roli předpokládaného favorita na milionový jackpot ze Zlaté ligy. Známi jsou již i další kandidáti na podíl v jackpotu. V disku mužů zvítězil Litevec Virgilius Alekna a z Bergenu si odváží nejen prvenství, ale za výkon 69.21 metru i prozatimní nejlepší výkon letošní sezony. Avizovaným favoritem byl také trojskokan Christian Olsson, svou disciplínu vyhrál výkonem 17.58 metru. V oštěpařském sektoru kraloval Američan Greer, který hodem dlouhým 87.39 metru vytvořil nový severoamerický rekord. Z běhu na 200 metrů vyšel nakonec vítězně Crawford v čase 20.31osmistovku vyhrál Rus Borzakovskij, patnáctistovku Keňan Lagat.

I v ženských disciplínách je již rozhodnuto, kdo má naději na milionový podíl. Ženskou výšku vyhrála podle očekávání Hestrie Cloeteová výkonem 1.98 metru, ani jedné z výškařek se tedy opět nepodařilo překonat dva metry. Očekávaný souboj na 100 metrů překážek vyhrála v čase 12.56 Gail Deversová, vítězství z hladké stovky si odváží z norského přístavního městečka Torri Edwardsová za čas 11.19 sekundy. Tonique Williamsová v běhu na 400 metrů vytvořila časem 49.78 letošní maximum. V ženské patnáctistovce se představila Andrea Šuldesová. Avizovaný pokus o splnění limitu na olympijské hry do Atén se jí však nevyvedl, závod nakonec maminka roční Terezky nedokončila.

Výsledky ze Zlaté ligy z norského Bergenu naleznete zde.