V Bělehradě nejlepší Sekanová a Kocourek

neděle 8. prosince 2013
Čeští krosoví běžci se při evropském šampionátu v srbské metropoli výrazněji neprosadili, když nejlepších výsledků dosáhli 25. Sekanová a 29. Kocourek, kteří oba běželi hlavní kategorie. Ty individuálně ovládli Francouzka Duarteová a Španěl Bezabeh. Nejúspěšnější výpravou byla především díky výbornému týmovému výkonu byla ta z Velké Británie.

Britové si z krosového mistrovství Evropy v Bělehradu odvezou nedostižných devět medailí co do kvantity i kvality – bilance 5 zlatých, 1 stříbrná, 3 bronzové. Lví podíl na tom měla ženská část výpravy, která vyhrála všechny tři týmové soutěže, zatímco muži „jen“ jednu, a k tomu přidala čtvrtý titul individuálně mezi juniorkami Gorecká. Francouzi vydolovali čtyři cenné kovy (2-1-1) a Španělé mají nejhodnotnější sbírku ze zemí se třemi medailemi (2-0-1), pro ostatní bylo také maximem jedno zlato. Dvakrát se to "zacinkalo" pořadatelskému Srbsku.

Dospělí: Nadvláda „Afričanů“ a triumf stýplařky

Hlavní mužskou kategorii na deset kilometrů ovládli v Africe narození běžci. Pro titul si s přehledem doběhl etiopský rodák Alemayehu Bezabeh ve španělském dresu, následován Keňanem Polatem Kemboiem Arikanem v tureckých barvách. Až fotofiniš rozhodoval o bronzu a získal jej Brit Vernon, který si stejný stupínek zopakoval i s kolegy z družstva, když nejvýše stáli Španělé a po jejich pravici Belgičané. Milan Kocourek po výtečném 12. místu z loňského ME v Budapešti tentokrát doběhl jako devětadvacátý, Lukáš Kourek uzavíral padesátku z 80 dokončivších běžců.

Mezi ženami Lucie Sekanová při své premiéře mezi dospělými na 8km trati stoupala po volnějším začátku v průběžné listině až k pěknému konečnému pětadvacátému místu. Jako 45. finišovala Květoslava Pecková, 60. byla Eva Krchová, do výsledku týmu se započítávala 67. Ivana Sekyrová a klasifikována v cíli byla i Kamila Gregorová jako 73. Českému družstvu patřilo v součtu osmé místo, s přehledem kralovaly Britky před Francouzkami a Španělkami. Individuálně byly vlajky na prvních dvou místech prohozené, když se specialistka na stýpl Sophie Duarteová od soupeřek odpoutala v poslední třetině trati a získala pro Francii zlato. Britka Steelová zase zvládla dramatický duel o stříbro s Portugalkou Félixovou.

„22“: Překvapení z Belgie, dvakrát domácí radost

Kategorie do 22 let se dočkala mezi muži nečekaného šampiona, kde již pár set metrů před cílem osmikilometrové trati slavil titul Belgičan Pieter-Jan Hannes, nakonec protnul pásku o pět a šest vteřin před zbylými medailisty. Zde nakonec Bulhar Tsenov udržel za sebou mocně finišujícího Srba Cerovace. Český zástupce Jan Janů byl klasifikován na 73. pozici z 87 na startu. Z týmových cenných kovů se neradoval nikdo z individuálně úspěšných, pro titul se složila čtveřice Britů a na stupně je doprovodili Ukrajinci s Francouzi.

Mezi ženami „dvaadvacítkami“ se medaile dělily mezi trio, které se od zbytku pole odpojilo na začátku druhé poloviny 6km závodu. Tu nejcennější bral v závěrečném okruhu (ze 4) nejrychlejší nizozemská běžkyně Sifan Hassanová před domácí Terzičovou. Britka Perduová, která dlouho udávala tempo, byla odměněna bronzem mezi jednotlivkyněmi a také zlatem v družstvech, neboť za ní se do elitní desítky vešla hned čtveřice krajanek. Stříbro a bronz braly s výrazným odstupem Rusky a Nizozemky.

„19“: Rekordní počin Gorecké

Tým juniorů se v ostré konkurenci neprosadil. Jako první z našich dorazil do cíle šestikilometrové trati jako 46. Jakub Zemaník, trio Dominik Sádlo, Adam Zenkl, Jan Friš se seřadilo od 65. do 67. příčky, sedmou desítku – celkem bylo 114 startujících – pak uzavíral Josef Havlíček. To stačilo v součtu umístění na 13. příčku z 21 týmů, když medailové pozice zabrali ve vyrovnaném souboji Francouzi před Rusy a Italy. O titul se v turecko-belgickém duelu prosadil Ali Kaya (TUR) o dvě vteřiny před Isaacem Kimelim, v dramatickém souboji o bronz pak uspěl Rus Strelkov.

Do historie kategorie juniorek se zapsala Emelia Gorecká nejen svým třetím vítězstvím v řadě – před Polkou Ennaouiovou a Slovinkou Mišmašovou. Vítězná Britka totiž vystoupala nejvýše i spolu s kolegyněmi z družstva, čímž získala už svou osmou krosovou medaili, na pódium ostrovanky doprovodily druhé Švédky a třetí Němky. Česká výprava měla zastoupení v Moiře Stewartové, která mezi 107 závodnicemi dokončila na 56. místě.

Fotogalerie:  první - druhá (autor: V. Černý)

Michal Procházka, foto: V. Černý