přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Austrálii začaly 18. Hry Commonwealthu

Slavnostním ceremoniálem před zraky 81 tisíc diváků na stadionu v Melbourne a přibližně 1,5 miliardy u televizních obrazovek začaly ve středu osmnácté Hry Commonwealthu.

Tradiční zahajovací formulku pronesla britská královna Alžběta II. Ve zlatém kostýmu přivítala brzy osmdesátiletá panovnice na ploše 71 výprav, které tvoří celkem 4500 sportovců. O medaile se v šestnácti odvětvích utkají během příštích jedenáct dní.

Hry Britského společenství přišly pořádající zemi na 800 milionů australských dolarů (14 miliard korun) a začaly s plnou parádou. Dvouhodinový festival plný barev zahájil příjezd "létající" okřídlené tramvaje na plochu stadionu, který bude centrem atletiky, největšího lákadla her.

Atletické soutěže se však budou muset obejít bez několika hvězd. Kvůli zranění nepřijeli britská vytrvalkyně a držitelka nejrychlejšího času v maratonu Paula Radcliffeová či obhájce zlata v nejkratším sprintu Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu. Atletický program začne v neděli maratonem a rozběhy na 100 metrů, v nichž se objeví světový rekordman Asafa Powell z Jamajky. Zakončen bude v sobotu 25. 3. finálovým dnem, kdy rozdá devět sad medailí.
 
Hry Britského společenství se s výjimkou válečného období konají od roku 1930 stejně jako olympiáda ve čtyřleté periodě. Příštím pořadatelem bude Indie.

                                                                                                Zdroj: ČTK