přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Ammánu se poběží o krosové tituly planety

Jordánské hlavní město hostí v sobotu bitvu o tituly v přespolním běhu. Kromě hlavních kategorií mužů a žen běží svůj závod také junioři, juniorky, spolu s družstvy tak bude rozdáno osm sad medailí a půjde i o pěkný balík peněz.

Celkem bude v banku 280 000 americký dolarů v hlavních kategoriích, junioři však nedostávají žádnou finanční odměnu. Částka pro dospělé je rozdělena rovným dílem mezi individuální a týmové soutěže. Mužský i ženský šampion si přijde celkem na 30 tisíc, částka klesá k šestému místu, jež je dotováno 3 000 USD. Týmoví mistři světa obdrží 20 tisíc, šesté družstvo pak 4 000 USD. Kdo jsou adepti na titul?

Ženské favoritky
Nejprve je třeba konstatovat, že na startu budou chybět dřívější mnohonásobní šampioni z Etiopie Kenenisa Bekele a Tiruneš Dibabaová. Jedinou bývalou mistryní mezi ženami na startu bude Gelete Burkaová, jež se radovala před třemi lety ve Fukuoce. Ovšem na startu bude čtveřice juniorských šampionek, jednou z nich je právě etiopská Burkaová, a také její krajanka Meselech Melkamuová; jejich keňské rivalky budou také ve dvojici, jde o Pauline Korikwangovou a Linet Masaiovou. Z obou týmů pocházejí i další hlavní favoritky, Florence Kiplagatová a Innes Chenonge (Keňa), Wude Ayalewová, Sentayehu Ejiguová (Etiopie). Mezi adeptky na medaili připočtěme i Hildu Kibetovou, v Keni narozenou, ale hájící barvy Nizozemska, získala pro ně už i titul mistryně Evropy. V bahrajnském dresu zase poběží Maryam Yusuf Jamal, původem z Etiopie. Ze skutečně „neafrických“ běžkyň doplňme juniorskou britskou hvězdu Stephanie Twellovou a Novozélanďanku Kim Smithovou.

Mužská elita
Keňané sice ovládli 22 týmových soutěží ze 24, individuální titul však získal naposledy před deseti lety Paul Tergat. Ale nebudou to mít snadné. Loňský šampion a také vládce bez přerušení v letech 2001 až 2006 Bekele sice chybí, a tak by se mohli zdát jako logičtí favoriti Leonard Komon, loni stříbrný a Moses Mosop, na stejné pozici před dvěma lety. Ovšem na právě šampion z roku 2007 eritrejský Zersenay Tadese, jediný kdo dokázal narušit vládu Bekeleho, bude v Ammánu připraven. Další Keňané Mathew Kisorio a Mangata Ndiwa jsou v týmu nováčci. Velmi mladý tým Etiopanů vede čtyřiadvacetiletý (nejstarší!) Gebre Gebremariam, který po zisku juniorského titulu stál ve dvou následujících letech na stupních vítězů (3. a 2.). Z kvalifikace jej doplnili nadějní Feyissa Lelisa a Tadese Tola. Zajímavou postavou na startu bude keňský rodák Said Saef Shaheen, světový rekordman na 3000 m steeplechase, v krosu však zatím při čtyřech účastech nedosáhl na medaili. Čeští běžci na MS nestartují.

Více o MS najdete zde.

Ke stažení:
Startovní listina
Profil trati
Mapa trati

Michal Procházka

Vytisknout