V Albufeiře kralovali favorité

neděle 12. prosince 2010
Pro domácí Augustovou to byla v hlavní kategorii na ME v krosu premiéra, zatímco Ukrajinec Lebiď po devátém zlatu upevňuje svou pozici legendy šampionátu. Z české výpravy uspěly 10. Sekanová a 22. Mezuliáníková.

Má-li šampionát nějakou běhající ikonu, bude jí bezpochyby Sergij Lebiď. Ukrajinec startoval už v juniorském věku při premiéře šampionátu (1994 skončil mezi dospělými „pouze“ 79.!) a jako jediný – napříč kategoriemi – nechyběl v cíli žádného ze sedmnácti ročníků. Ba co víc, Lebiď nesbíral jen starty, ale také cenné kovy a především ty nejblyštivější. První zlato přišlo sice „až“ v roce 1998, uplynulé desetiletí však patřilo jednoznačně jemu, v letech 2001 až 2005 byl nepřemožený a korunu tomu nasadil dnes svým devátým titulem.

35letý Ukrajinec to dnes rozhodně neměl zadarmo, navíc proti němu stála v závěru desetikilometrové trati čtveřice běžců s arabským nebo východoafrickým původem. „Všechno šlo tak jako na předešlých úspěšných šampionátech,“ pochvaloval si nakonec Lebiď, když si na závěrečné třístovce se všemi poradil ve výsledném čase 29:15. Se stříbrem o tři sekundy zpět se musel spokojit loni pátý Španěl Ayad Lamdassem, jenž ovšem svedl úspěšný vteřinový souboj s nováčkem ME Portugalcem Youssefem El Kalaiem. Na startu chyběli dva nejlepší z loňského šampionátu, zlatý Bezabeh i stříbrný Farah.

Těsně za medailisty skončilo francouzské duo Meftah-Amdouni, s malým odstupem pak Ital Lalli. Francouzi se však mohli radovat alespoň z týmového zlata, které v součtu pořadí čtyř nejlepších uzmuli těsně před Portugalci a s odstupem před Španěly. Čeští zástupci nebudou na Albufeiru vzpomínat v dobrém, Milan Kocourek uzavíral šestou desítku a Jan Kreisinger zůstal jako jeden z posledních, kteří dokončili, ještě o osm míst za ním.

V kategorii do 22 let se individuálně prosadili Francouzi, zlato si může hýčkat Hassan Cahdi, jenž po osmi kilometrech za 24:11 o tři vteřiny předstihl parťáka Floriana Carvalha a o čtyři Rusa Jegora Nikolajeva. Těsně pod stupni vítězů, ale už s 8vteřinovou ztrátou na bronz skončil loňský juniorský šampion, Belgičan D’Hoedt. V soutěži družstev výběru galského kohouta chyběl silný čtvrtý článek, a tak se z titulu radoval irský kvartet, jenž se kompletně vešel do druhé desítky pořadí jednotlivců. Stříbro uhájili Francouzi jen těsně před Španěly. V poslední třetině početného, takřka stočlenného pole se umístil Lukáš Kourek (67.).

Dvanáctileté čekání juniorů ve španělském dresu na jakoukoli medaili ukončil dosti rázně marocký rodák Abdelaziz Merzougui, který 6km trať proběhl ve stejném čase jako stříbrný Srb Cerovac. Ke shodě času došlo i u následující dvojice, bronzovým šťastlivcem se stal Portugalec Pinto. Navíc dovedl své družstvo k cennější týmové medaili, když nad síly domácích byli – i přes jediného zástupce v „top ten“ – Britové, stupně vítězů doplnili Rusové. Český junior na startu chyběl.

Domácímu udělaly největší radost ženy na 8kilometrové trati v hlavní kategorii. Juniorská šampionka před deseti lety a stříbrná mezi dospělými 2008 Jessica Augustová zvítězila vcelku přesvědčivě za 26:52, o pět vteřin nad tureckou běžkyní Binnaz Usluovou a o sedm před krajankou Dulce Félixovou. Ta vylepšila svůj loňský výsledek o tři pozice, přičemž o desetinky rozesmutnila Irku Brittonovou, pátá už dobíhala s mírným odstupem Ukrajinka Golovčenková. Zcela propadla obhájkyně titulu Yelling-Highamová, Britka se nedokázala zotavit z nachlazení a skončila v závěru třetí desítky. Dvacátou příčku naopak vybojovala její krajanka Twellová, přestože patří ještě i příští rok do kategorie „dvaadvacetiletých“.

Jessica Augustová má na kontě letos i bronz z ME na dráze (10 km)

Triumf družstva Portugalek před Britkami a Španělkami dokonaly Barrosová a Moreirová, jež se obě vešly do první desítky – na šesté, resp. deváté místo. „Jsem moc ráda, že jsem tu „měnila historii“ a také že jsem pomohla k týmovému titulu,“ pochvalovala si lídryně Augustová, která odkázala vítězství mamince, která ji překvapila svou přítomností na šampionátu, a své parťačce Moreirové – bronzová z předešlých dvou ME chyběla pro zranění. Stejně tak jsme postrádali na startu českou účastnici.

Ještě jednoznačnější vítězku měla na 6kilometrové trati kategorie do 22 let. Stala se jí Turkyně Meryem Erdoganová (20:08), která za sebou nechala o devět vteřin Španělku Jordánovou a dokonce o dvacet Britku Pallantovou. Ta dovedla ke zlatu svůj čtyřčlenný tým, jenž se poskládal do 21. místa, jen těsně za Britkami však skončily Rusky, bronz putuje na Ukrajinu pod „dohledem“ Nosenkové, čtvrté mezi jednotlivkyněmi (20:36). Pouze jedenáct sekund za ní si parádní desátou příčku vyběhla ve vyrovnaném finiši Lucie Sekanová, která tak poskočila o 13. míst oproti loňsku.

Juniorkám vládly na čtyřech kilometrech jednoznačně britské naděje. Se suverénním 17vteřinovým náskokem brala zlato Charlotte Purdueová (12:42). Souboj na pásce prohrála kolegyně Gorecká, jejíž rodiče pocházejí z Polska, s dalším srbským úspěchem Terzičovou. Celá britská čtveřice se však vešla do první desítky, za což si zasloužila jasné týmové zlato. Výrazně vyrovnanější byl souboj mezi stříbrnými Němkami a bronzovými Rumunkami. V 75členném poli se neztratila Diana Mezuliáníková, která zvládla trať na pěkném 22. místě za 13:49.

Medailové pořadí ovládla Velká Británie se čtyřmi zlatými, jednou stříbrnou a dvěma bronzovými. Stejný počet, sedm medailí, zůstalo doma v Portugalsku, jen v poněkud slabším složení 2-2-3. Dvě zlaté už získala jen Francie, z cenného kovu se radovalo celkem jedenáct výprav. Česká republika zatím na historicky první cenný kov čeká.