přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. května 2004, 09:55

Už zítra dopoledne začíná očekávaný mítink v Götzisu

O jistotu účasti na olympijských hrách budou od sobotního dopoledne bojovat čeští vícebojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle na mítinku v Götzisu.

Díky splněnému A-limitu pro OH už v loňském roce stačí oběma borcům k potvrzení startu v Aténách výkon 7700 bodů. V konkurenci téměř všech hvězd světového desetiboje Dvořák a Šebrle navíc obhajují výsadní postavení posledních let. Od roku 1999 neznají závody v rakouském Götzisu jiného vítěze než českého vícebojaře, Dvořák dominoval v letech 1999 a 2000, poté od něho žezlo převzal jeho mladší kolega. Nejslavnější titul v Götzisu zažil Roman Šebrle před třemi lety, kdy prvenství ozdobil fantastickým výkonem 9026 bodů a stal se třetím závodníkem, který na tomto mítinku překonal světový rekord.

Tomáš Dvořák
spolu se svým trenérem Ludvíkem Svobodou odcestoval do městečka pod Alpami nezvykle brzy, už v neděli.
„Vždycky jsem sice do Götzisu odjížděl až ve čtvrtek, ale tentokrát se na desetiboj chci připravit v klidu,“ vysvětlil, „bohužel jsem ale trenéra připravil o nedělní mítink v Turnově.“ Šebrle se do dějiště prestižního mítinku přesunul v úterý, protože se ještě před závody oficiálně setkal s fanoušky a měl v Götzisu i povinnosti vůči sponzorům.

Světový rekordman se po vystoupení v Götzisu zřejmě představí ještě na jednom desetiboji před olympiádou. Nejpravděpodobněji vypadá jeho účast v německém Ratingenu za čtyři týdny. Dvořák další desetibojařský start kromě Götzisu neplánuje.
„Před olympiádou nemám potřebu absolvovat další desetiboj. Půjdu jako obvykle spoustu individuálních startů. Stejně jsem to praktikoval před Atlantou a vyplatilo se,“ připomněl trojnásobný mistr světa svou bronzovou medaili z OH 1996. V české nominaci na olympijský desetiboj v Aténách aktuálně figuruje Jiřá Ryba, který letos zatím jako jediný splnil limit. V případě dosažení zmiňované mety 7700 bodů alespoň jedním z dvojice českých zástupců v Götzisu však Ryba svou pozici ztratí. O zdolání lepšího z kritérií (8000 bodů), s nímž do olympijského závodu mohou tři závodníci z jedné země, se Ryba pokusí příští víkend ve francouzském Arles.

Cestu Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho mítinkem v Götzisu sledujte on-line na www.atletika.cz ve dnech 29. a 30. května, start první disciplíny je v sobotu v 11.30 hodin.  

Podrobné informace o vícebojařském mítinku v Götzisu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA… 
 

Tomáš Klement

Vytisknout