přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2003, 16:35

Už pozítří Česká republika přivítá nejlepší atlety světa

Světová podívaná čeká diváky tradičního atletického podniku Zlatá tretra v Ostravě.

Mítink IAAF Super Grand Prix už se nezadržitelně blíží, jeho hlavní program se uskuteční ve čtvrtek 12. června. O den dříve před ostravskou radnicí proběhne tyčkařská show, nazvaná Zlatá tyčka. Český rekordman Adam Ptáček se v atraktivní exhibici střetne například s Američanem Derekem Milesem, který před dvěma týdny překonal 581 cm. Stejným výkonem v letošní halové sezoně vytvořil Ptáček národní rekord. Do dvouhodinového představení hvězd světové atletiky, jaké historie mítinků na území České republiky nepamatuje, bude v hlavním programu stlačeno celkem 16 disciplín.

Foto: F. Macák


Po slavnostním představení největších es Zlaté tretry 2003 zahajuje mítink běh na 400 m překážek žen, kde budou mistryně Evropy Ionela Tirleová, někdejší světová šampionka Daimi Perniová či Anna Jesienová usilovat o překonání letitého rekordu mítinku. Ten drží výkonem 55,33 z roku 1980 Němka Broschatová.

400 m překážek žen nebude zdaleka jedinou disciplínou letošní Zlaté tretry, v němž se letos očekává nový rekord mítinku. V nejkratším sprintu mužů bude ve hře dokonce pokoření magické hranice 10 vteřin, jež by měli atakovat závodníci s osobním rekordem právě pod 10,00. Horkým adeptem prvenství je zde Kim Collins (loni 9,98), nejhodnotnější osobní maximum z celého startovního pole (9,87) pak má Brit Dwain Chambers. Dalšími sprintery, kteří umí 100 m pod 10 vteřin, jsou Chambersovi krajané Mark Lewis-Francis a Jason Gardener. Bez šancí nebude ani Kanaďan Nicolas Macrozonaris, který letos porazil světového rekordmana Montgomeryho.

Taktéž útok na rekord mítinku se odehraje na 100 metrů žen. Nejrychleji dosud v Ostravě běžela legendární Jarmila Kratochvílová, která v roce 1982 zvítězila v čase 11,16. Úvodního ročníku memoriálu Jana Slaniny se zúčastní nestárnoucí Merlene Otteyová, vítězka her Commonwealthu Debbie Fergusonová, která už letos časem 10,97 naznačila skvělou formu, či bronzová z olympiády v Sydney Tanya Lawrenceová.

Světové rekordy se v Ostravě budou otřásat především na 3000 m překážek a ve skoku o tyči žen. V obou případech budou nejvážnějšími adeptkami na jeho překonání samy držitelky nejlepšího výkonu historie dané disciplíny. Běloruska Alesja Turovová navazuje na své vítězství na Zlaté tretře v loňském roce. Nejlepší světový výkon ženského steeplu má hodnotu 9:16,51. Americká tyčkařka Stacy Dragilová má dobré předpoklady v Ostravě zaútočit na vlastní světový rekord 481 cm. Dvaatřicetiletá závodnice v uplynulých šesti týdnech celkem čtyřikrát překonala 450 cm, její nejlepší výkon této sezony je 462 cm. Ke skvělému výkonu Gragilovou poženou i její soupeřky, mezi nimiž jsou stříbrná z ME 2002 Jelena Isinbajevová, vedoucí žena letošních evropských tabulek Tatjana Polnovová, bronzová medailistka z MS 2001 Monika Pyreková či halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková.

Jeden z vrcholů mítinku se odehraje v oštěpařském sektoru, kde se představí trojnásobný olympijský šampion, mistr světa a světový šampion Jan Železný. Pro nejúspěšnějšího oštěpaře všech dob bude tretra jediným vystoupením na území České republiky v této sezoně. V německém Halle Železný v protivětru dosáhl výkonu 87,92 m, na ostravském stadionu navíc lze vybrat sektor podle momentálního směru větru. V dobré formě před Tretrou je také další český oštěpař Miroslav Guzdek, který má letos na svém kontě solidní počin 83,71 m. Mezi soupeře domácích borců se řadí Němec Boris Henry a finský objev Esko Mikkola.

Zlatou tretru si nenechá ujít většina elitních českých reprezentantů. Dvojice Jiří Mužík a Štěpán Tesařík se budou snažit o vylepšení svých už tak kvalitních výkonů z mítinku v polské Bydhošti. Petr Lampart a vícebojař Roman Šebrle nastoupí do soutěže dálkařů. Michal Šneberger, který v této sezoně startuje převážně na 800 m, se v Ostravě vrátí ke své úspěšné trati 1500 m. V netradičním závodě na 2000 metrů diváci uvidí atak národního rekordu v podání dvojice Andrea Šuldesová, Lenka Švaňhalová. Limit pro účast na MS v Paříži bude hlavním tématem pro trojskokanku Šárku Kašpárkovou, která se potřebnému výkonu (14,20) v Praze na Julisce přiblížila na 10 centimetrů. Ve velký návrat do závodního rytmu po vleklém zranění na Zlaté tretře věří česká rekordmanka ve skoku vysokém Zuzana Hlavoňová. Další ozdobou ostravského mítinku z řad českých atletů bude diskařka Věra Pospíšilová. Čtvrtá žena loňského mistrovství Evropy je v současné době v životní formě, kterou zatím korunovala 7. června v Kladně, kde si výrazně vylepšila osobní rekord na 66,66 m.

Podrobné informace o mítinku IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra 2003 naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout