Úvodní část americké kvalifikace s neúspěchy Jonesové a Montgomeryho

úterý 13. července 2004
Závody, které posunou některé americké atlety na olympijské hry do Atén, budou pokračovat ve čtvrtek. Úvod kvalifikace však přinesl několik překvapení.

Američtí atleti se do Atén mohou probojovat jediným způsobem - skončit na olympijské kvalifikaci v Sacramentu do třetího místa a zároveň splnit limit IAAF. Tuto podmínku se již překvapivě nepodařilo splnit některým atletickým hvězdám.
Největším "šokem" je asi neúspěch světového rekordmana v běhu na 100 metrů Tima Montgomeryho. Montgomerymu spolu s dalšími třemi atlety,které podezírá USADA z dopingu, i když neměli pozitivní nález, americká atletická federace start v Sacramentu povolila. Své rozhodnutí zdůvodnila v Americe platnými zákony stojícími na presumpci neviny.
Nyní je ovšem jasné, že Montgomery v Aténách startovat nebude - americkým sítem kvalifikace  se mu totiž projít nepodařilo. Ve finále na 100 metrů doběhl v čase 10.13 a skončil sedmý. V nejkratším sprintu bude Ameriku reprezentovat obhájce titulu se Sydney Maurice Greene,spolu s ním pak Justin Gatlin a Shawn Crawford.
Na stovce žen se do Atén nekvalifikovala
ani partnerka Tima Montgomeryho Marion Jonesová. Ve finále skončila až pátá v čase 11.14 sekundy. Na olympijské hry v krátkém sprintu se naopak může těšit LaTasha Colanderová, Torri Edwardsová a Lauryn Williamsová.
Jonesová se tak musela rozloučit s jednou z pěti disciplín, v kterých vybojovala na minulých olympijských hrách v Sydney medaili. Naději na kvalifikaci do Atén má ovšem ještě v dálce a na dvoustovce. Ve skoku do dálky postoupila do čtvrtečního finále, i když sedmé místo a výkon 6.39 metru není pro Jonesovou zrovna vynikající vizitka. Naděje ale stále žije, čtvrteční finále v dálce a kvalifikace v běhu na 200 metrů koncem týdne ukáží, zda se Jonesová do Atén podívá.
Kvalifikaci dálky mužů zvládl halový mistr světa Dwight Phillips, když prvním pokusem dolétl na hranici 8.37 metru.
Další zklamání čekalo v tyčkařském sektoru - Jeff Hartwig nezdolal základní výšku 5.50 metru a do Atén se nepodívá, stejně tak i stříbrný ze Sydney Lawrence Johnson. Zlato ze Sydney nebude obhajovat ani tyčkař Nick Hysong. Americký titul v tyči si odvezl Timothy Mack, druhý skončil Toby Stevenson.
Smůlu měl i koulař Christian Cantwell. Utrpěl totiž v Sacramentu první porážku v sezoně, která ho stála zároveň účast na olympiádě. Skončil čtvrtý výkonem 20.56, za 21 metrů se naopak dostal Adam Nelson, Reese Hoffa a John Godina.
V běhu na 400 metrů překážek předvedla nejlepší světový výkon roku Sheena Johnsonová, když se do cíle dostala v čase 52.95 sekundy, jako druhá se do Atén podívá Brenda Taylorová a třetí Lashinda Demusová.
Ve stejné disciplíně mužů zvítězil James Carter časem 47.68, v Aténách se ukáže i obhájce zlata ze Sydney Angelo Taylor, který postupuje z druhého místa.
Čtvrtku si v Aténách nezaběhne Jarome Young ani Alvin Harrison, oba skončili v semifinále běhu na 400 metrů.

Překvapení se zrodila v trojskoku žen. Účast v Aténách si vybojovala výkonem 14.45 metru téměř slepá atletka Tiombe Hurdová.

Kompletní výsledky z první části americké kvalifikace naleznete zde.

Závody pokračují ve čtvrtek a skončí v neděli 18.července.