Útok na světový rekord maratonci v Rotterdamu nedotáhli

neděle 10. dubna 2011
Naděje organizátorů pověstně rychlého maratonu v Rotterdamu na překonání světového rekordu živili závodníci déle než polovinu trati. Nakonec z toho nebylo ani traťové maximum.

Holandským pořadatelům se podařilo získat pro závod po dvou Keňanech a Etiopanech s osobními rekordy pod 2:06. A protože i předpověď počasí vyhlížela příznivě, těšili se, že se na jejich osvědčeně rychlé trati dočkají mimořádných výkonů.

Začátek vypadal slibně, vytrvalci podle mezičasů útočili na světový rekord Haile Gebrselassieho, nakonec z toho však bylo „jen“ maximum  dosavadní sezony 2:05:27, které předvedl Wilson Chebet.  Ke nejlepšímu času všech dob chyběla téměř minuta a půl, k traťovému rekordu Duncana Kibeta rovná minuta.

Chebet porazil o šest sekund jiného Keňana Vincenta Kipruta a připsal si první maratonský triumf v kariéře. Při svém loňském premiérovém startu skončil v Amsterdamu druhý za 2:06:12, čímž se postaral o druhý nejrychlejší debut v maratonu v historii.  Předtím sbíral Chebet úspěchy na poloviční trati, na níž vyhrál řadu závodů včetně Vinařského půlmaratonu v Pardubicích v roce 2009.

Kvalitní časy byly k vidění i v Paříži triumfoval jeho krajan Benjamin Kiptoo za 2:06:31. Závod žen v Rotterdamu vyhrála při svém prvním startu v maratonu Keňanka Philes Ongoriová výkonem 2:24:20. Ve francouzské metropoli byla ještě rychlejší Priscah Jeptoová, když 42195 m dlouiho trať dokončila za 2:22:55.