Ústecký půlmaraton pro Keseteho a Jepchirchirovou

sobota 12. září 2015
Běžečtí profesionálové i amatéři se sešli v Ústí nad Labem k dalšímu závodu seriálu Run Czech. Tentokrát se jednalo o půlmaraton. Mužský závod vyhrál Eritrejec Kesete a ženám vládla v novém traťovém rekordu Keňanka Jepchirchirová.

V závodě mužu si to rozdali až do posledních metrů o vítězství Merhawi Kesete z Eritreje a Keňan Kipyego. Jediná vteřina rozhodla o vítězství teprve devatenáctiletého Keseteho, když proběhl cílem v čase 1:00:58. Druhý Kipyego si připsal čas 1:00:59 a jako třetí skončil s odstupem dalších třinácti vteřin další zástupce Keni Tirop 1:01.12. Největší favorit závodu Chebii obsadil osmou příčku (1:03:27).

O primát mezi českými muži se poprali Jiří Homolač a Vít Pavlišta. Oba borci se spolu drželi po celý závod a stejně jako o celkovém vítězi, i zde se rozhodovalo až v závěru závodu. Rychlejší byl nakonec Pavlišta, když zvládnul závod za 1:06:46. Jiří Homoláč zůstal zpět o devět vteřin (1:06:55). Třetí z Čechů byl Radek Hübl (1:12:36).

Mezi ženami jasně dominovala Keňanka Peres Jepchirchirová, která svým soupeřkám nadělila téměř tři minuty. Navíc se jí podařilo vylepšit traťový rekord na čas 1:07:17. Pro druhou příčku si doběhla Esheteová z Bahrajnu (1:10:14) a bronzovou pozici obsadila reprezentační kolegyně vítězky Cherutová (1:10:48).

Nejlepší českou a zároveň i evropskou závodnicí se stala Eva Vrabcová-Nývltová. Pro tu to byla navíc premiéra na silničním půlmaratonu. Závod zvládla za 1:12:11 a nechala daleko za sebou druhou českou závodnici v pořadí Ivanu Sekyrovou (1:18.36), která v těsném finiši porazila Petru Kamíkovou (1:18:37)

Petr Jelínek, foto: Run Czech