Ústeckou naději na pokoření hodiny spláchl déšť

neděle 18. září 2011
Hned při své premiéře se Volkswagen Ústecký 1/2Maraton dočkal kvalitních traťových rekordů, o které se postarali keňští běžci Limo a Kipropová. Z českých běžců byli nejlepší Martin Frei a Petra Kamínková.

Kvalitní čas se od Philemona Limo čekal, vždyť v dubnu zaběhl v Praze výborných 59:30. I v Ústí nad Labem mohli organizátoři zprvu v sobě živit naději na pokoření jedné hodiny, která je na půlmaratonu považována za hranici světové extratřídy.  Jenže kvůli  vysoké vlhkosti vzduchu a také tomu, že vítězi  nepomohli s tempem jeho konkurenti,  hodina nakonec nepadla a Limo proběhl cílem v čase 1:00:57 (neoficiálně). S odstupem téměř tří minut jej na druhém místě následoval Etiopan Adugna Tekele, třetí skončil další Keňan Henry Chirchir.

Z českých závodníků se nejvýše umístil Martin Frei z AK Kroměříž, který doběhl jako sedmý v čase 1:09:28, za ním doběhli Mulugeta Serbessa (Bechyně) a Tomáš Ondráček (Moravská Slavia Brno).

V ženské kategorii zvítězila Keňanka Agnes Kipropová, která stejně jako Limo mezi muži nastavila svým následovnicím vysokou laťku v podobě kvalitního traťového rekordu. Ten její má hodnotu 1:09:12. Druhá v cíli, Etiopanka Tadelech Bekeleová, byla o více než dvě a půl minuty pomalejší, na stupních vítězů doplnila Afričanky Britka Justina Heslopová.

Pozice české jedničky patřila velezkušené Petře Kamínkové z AK Olomouc, která den po svém startu na MČR družstev zvládla trať za 1:22:19. „Trasa závodu byla zajímavá. Líbila se mi především část vedoucí po cyklostezce podél řeky. V Ústí jsem byla poprvé. Líbí se mi město obklopené horami. Půlmaraton jsem si užívala, hlídala si pátou příčku, a protože jsem neběžela na maximum, vnímala jsem i skvělé povzbuzování diváků podél trati. Atmosféra byla nádherná, lidé na mě na několika místech volali jménem,“ ocitoval českou stálici server www.behy.cz.

Bezprostředně za ní dorazily do cíle Jitka Bělohlávková (Chomutov) a Šárka Macháčková (Moravská Slavia Brno).