Úspěšné 1. odpoledne na ME 17

čtvrtek 5. července 2018
Mistrovství Evropy do 17 let v Györu má za sebou první odpolední blok, který byl velmi bohatý na účast našich reprezentantů.

Sedmibojařky pokračovaly třetí disciplínou, kterou je vrh koulí. Klára Bažoutová vrhla 12.08. Nejdelší pokus Sáry Zámečníkové měřil 10.99. Skvělé koulařské předpoklady potvrdila Řekyně Margaríta Tsoukaláová (14.61). Na dvoustovce potvrdila své rychlostní předpoklady Španělka Maria Vicenteová (23.78). Z našich závodnic byla rychlejší Bažoutová za 25.74. Zámečníková zaběhla 26.51.

Po prvním dnu je vedení Španělka Maria Vicenteová se ziskem 3747 bodů. Druhou příčku drží hlavně kvůli skvělému výškařskému výkonu ruská neutrální závodnice Velina Komarovová (3509 b.). Průběžnou bronzovou pozici drží Rakušanka Chiara-Belinda Schulerová (3346 b.). Sára Zámečníková figuruje na sedmnáctém místě (2967 b.). Klára Bažoutová, která pokračuje v závodě i přes pád na překážkách, je devatenáctá (2362 b.).

V semifinále na 100 metrů zaběhl Tadeáš Formánek čas 10.91, což bylo pouze o setinu pomaleji než v rozběhu. Na postup do boje o medaile ovšem bylo třeba zaběhnout 10.86. Tadeáš tak skončil celkově jedenáctý. Nejrychlejším semifinalistou byl Němec Fabian Olbert (10.73).

Semifinálové kolo na stovce čekalo také Terezu Markovou a nevedla si vůbec špatně, když proběhla rovinku za 11.99. Na postup do finále to sice nestačilo, ale naše reprezentantka bude jistě spokojena i se sedmnáctým místem. Nejlepší čas předvedla opět Britka Cassie-Ann Pembertonová (11.56).

Dvojnásobnou postupovou radost přenesla osmistovka dívek. Denise Folkové se podařilo doběhnout pro přímý postup v čase 2:12.35. Zuzana Porubčanová sice na cílové šachovnici o třetí pozici přišla, ale čas 2:12.54 jí na postup do semifinále stačil. Jedinou závodnicí, která se v rozbězích dostala pod 2:10, byla Němka Sophia Volkmerová (2:09.74).

V závodě na 1500 metrů jsme měli zastoupení v Martinu Kováčechovi, který nastoupil do prvního běhu. Přesto, že mohutně finišoval, doběhl pátý a na čtvrtou přímo postupovou pozici nedosáhl. Čas 4:02.39 bohužel na finálovou dvanáctku nestačil, protože druhý běh byl o poznání rychlejší. Jeho vítěz Tarik Demir z Turecka proběhl cílem za 3:55.49. Kováčech si tak z Györu odveze sedmnácté místo.

Silné nervy ukázala dálkařka Linda Suchá. Ta měla totiž v kvalifikaci na svém kontě už dva křížky, ale v závěrečném pokusu dolétla na 603 centimetrů, čímž si vylepšila osobní rekord a ze čtvrtého místa postoupila do finále. Nejdelší kvalifikační pokus patřil Švýcarce Emmě Piffarettiové (625).

V kvalifikaci oštěpařů se naši borci seřadili na hraně postupu. Zatímco Martin Florian obsadil hodem dlouhým 64.91 dvanácté místo a finále si zahází, František Doubek zaznamenal 63.74, což mu stačilo na první nepostupové třinácté místo a zůstal tak těsně za branami finále. Kvalifikaci ovládl Rumun Razvan Carare (72.38).

Padesátiprocentní postupovou úspěšnost měli také čeští výškaři. Jonáš Pospíšil si vedl vskutku suverénně. Kromě jednoho zaváhání na dvou metrech měl čistý zápis a výkonem 204 si zajistil postup do finále. Jakub Kunt zapsal 196 centimetrů a v celkovém pořadí obsadí jednadvacátou příčku a po závodě si příliš neodpočinul. O pár desítek minut později nastoupil do kvalifikace v trojskoku, kde skočil 13.79, za což mu patří celkové dvaadvacáté místo.

Tyčkařka Veronika Šebáková se dokázala v kvalifikaci úspěšně přenést přes laťku ve výšce 370 centimetrů. Na postup do finále bylo třeba skočit o deset centimetrů více. Naše reprezentantka tak bude dělit celkové čtrnácté místo.