přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2011, 16:45

Úsměvy zpoza maskáčů

Kterak se při šampionátu mísí vlídnost a péče organizátorů s působností po zuby ozbrojených bezpečnostních složek.

Je to zvláštní kontrast. Na jedné straně obrovská snaha pomoci i tam, kde není třeba, na druhé řinčení zbraněmi. Obě polohy jsou v korejském Tegu zastoupeny vrchovatou měrou.

Dobrovolník dlouze a hluboce děkuje za to, že mohl převézt vaše kolo pět metrů na kraj atletické vesnice, zatímco vy jste procházeli bezpečnostní kontrolou, kde vám pět usměvavých lidí za velkých úklon asistuje u dalších triviálních úkonů. Skupina ozbrojenců se začerněnou tváří a bajonety jako z první světové války vstupuje jeden po druhém do bujné vegetace v bezprostřední blízkosti soutěžního stadionu...

11_TEGU0061.jpg

S aktivitami bezpečnostních složek přijde nepřímo do styku i ten, kdo nevytáhne paty z atletické vesnice. Jen hluchý totiž může přeslechnout časté přelety stíhaček, které startují z nedaleké vojenské základny. Ne vždy jsou kvůli vytrvalé oblačnosti ke spatření, ale pokud ano, stojí ten pohled za to. „Zrovna včera, když vystartovalo dvanáct stíhaček a jeden bombardér směr sever. To byl trochu zvláštní pocit. Bombardér byl v plné zbroji a nikdy jsem ho tak zblízka neviděl,“ nechal se slyšet třeba Roman Šebrle, který si ostatně roli pilota vyzkoušel při nedávném focení pro kalendář pražské Dukly.

A to ještě nezmínil, že chvíli před tím projel vesnicí policejní konvoj a cosi hlásal v korejštině z amplionů. Mimořádná situace? Ale kdeže, podle mladíka u vchodu, kterého se dotazoval trenér Josef Šilhavý, prý každodenní rutina. Není těžké odhalit , co za ní stojí. Stačí jakákoliv poznámka na dlouhodobě napjaté vztahy Jižní a Severní Koreje a všichni horlivě přikyvují, případně se sborem smějí, pakliže dojdou k názoru, že šlo o vtip. 

11_TEGU0140.jpg
Všechna fota: Aleš Gräf, www.graf.cz

Možná i proto jsou zde povolání jako policista či voják ve srovnání s jinými země nebývale prestižní. Schválně hádejte, čím chce být jednou onen mladík, jehož trenér Šilhavý zpovídal u vchodu. Kdo tipoval policistu, spletl se, správně je to druhé. A co ho stejně jako zástupy dalších láká do maskáčů? Možná jeho zkušenosti z cest. Zatím byl totiž jenom ve dvou zemích za hranicí své vlasti. V Číně a Severní Koreji...

Adam Pražák

Vytisknout