přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Usměvavý rekordman Bolt laškoval v rytmu reggae

"Desetidenní" držitel nejrychlejšího času na 100 m, Usain Bolt, dorazil po zdlouhavé cestě na sever Moravy. Před fotografy už ale měl náladu na šprýmy, pospal si totiž 15 hodin.

Jamajčan Usain Bolt, čerstvě ověnčený titulem „nejrychlejší muž planety“, dorazil poprvé do ČR. Do Ostravy absolvoval náročnou 24hodinovou pouť z domovského Kingstonu, k rychlé aklimatizaci mu pomohl dlouhotrvající spánek. „Měl jsem dost oddechu, spal jsem 15 hodin,“ usmíval se na dnešní tiskové konferenci.


Usain Bolt není žádný vykulený mladíček - foto: graf.cz

Na Zlatou tretru si pokořitel světového času přijel poprvé v roce 2008 zaběhnout dvoustovku. „Těžko říci, jaký čas bych chtěl dosáhnout v sezóně, až podle zítřejšího výkonu budu moci říct víc,“ odmítl vydat byť i přibližnou prognózu. Jisté je, že pořadatelé věří v první čas pod 20 vteřin na českém území, což by měl borec s osobním rekordem 19.75 (loni 24. června v Kingstonu) splnit.

Dvousetmetrová trať zůstala Boltovi blížší i přes fenomenální výkony na poloviční distanci. Mimochodem, prý také kdysi běhal 400 metrů, ale k srdci mu nepřirostly. „Nemám rád čtvrtkařský trénink,“ vysvětloval, proč přešel na kratší trať. S nečekaným úspěchem na stovce také souvisí váhání kolem dvojstartu v Pekingu. „Myslel jsem si, že půjdu na OH obě tratě, ale ještě si to promyslím,“ sdělil s odkazem na trenéra, který by preferoval jen jednu z nich.

Připomeňme dosavadní letošní Boltovy úchvatné výkony: 3. května šokoval atletický svět poprvé – v Kingstonu prolétl cílem v čase 9.76, do svěťáku chyběly pouhé dvě setiny. Na sklonku máje (31.) pak v New Yorku potvrdil, že výkon z Jamajky nebyl nikterak náhodný. Po prvním ulitém startu napodruhé bez váhání vypálil vstříc novému světovému maximu 9.72. S desetidenním odstupem se nabízí otázka: Stačili už s trenérem prozkoumat rekordní stovku a našli v ní prostor pro zlepšení? „Ještě jsme neměli jsme tolik času na analýzu, ale podle všeho to bylo blízko ideálu,“ domnívá se.

Usain Bolt sebral krajanu Asafovi Powellovi světové tabulkové premianství o 2 setiny. „Asafa mi popřál a řekl, že jsem mu to udělal těžké, aby se vrátil,“ tlumočil Bolt a dodal: „Nad světovým rekordem znovu začnu přemýšlet, až když ho Asafa překoná. Teď jsem zaměřený především na olympiádu.“ Powell se nechal záhy po Boltově výkonu slyšet, že si věří na 9.70. Je vůbec nějaká hranice lidských možností? To Usain Bolt neví. „Říkalo se, že je to 9.90, pak 9.80. Teď Asafa mluví 9.70. Opravdu nevím.“

Kde se vzalo takové obří sprinterovo zlepšení? Vždyť před touto sezónou byl jeho OR 10.03. „Hodně jsem se věnoval speciálně startu,“ potvrdil. „Na tlak médií jsem si zvykl už dříve, několik let mě již sledují,“ nebojí se Bolt nynější zvýšené pozornosti žurnalistů. „Jsme Bohem obdaření,“ nabídl také své vysvětlení, proč má Jamajka tolik vynikajících sprinterů. „Pro mě osobně je víra v Boha velmi důležitá.“


Pro novináře měl světový rekordman jen samý úsměv - foto: graf.cz

„Lewis byl králem v minulosti, já se snažím být tím současným,“ řekl v odkaz na příhodu z nedávné tiskové konference s Carlem Lewisem. „King Carl“ prošel kolem tabule se jmény hvězd, startovní „číslo“ se jménem Bolta v tu chvíli spadlo. „Král přišel,“ nechal se v tu chvíli slyšet slavný sprinter.

Během tiskové konference se Usain Bolt postupně uvolňoval – jako ve stylu reggae – a laškoval s fotografy. Předváděl grimasy, pohrával si s číslem se svým jménem. „Blesk v záři blesků,“ zaznělo z publika. Zmiňovaný hudební žánr, který má kořeny kde jinde než na Jamajce, si pouští do ucha velmi často. „Jen při rozcvičce jej poslouchat nesmím,“ nakázal mu trenér. Zítra ve 20.20 nebude čas na relaxaci u pohodové hudby, kouč, Bolt i celý stadion jej budou chtít vidět co nejdříve v cíli dvoustovky.

Michal Procházka

Vytisknout