přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

USK a Kroměříž vykročí za obhajobou na Strahově

V neděli se v Praze rozjede 54. ročník extraligy. V soutěži, kterou po třech základních kolech zakončí finále, usilují o zisk devatenáctého titulu vysokoškolačky, o druhý úspěch pak kroměřížští muži.

Vysokoškolačky za 19. zlatem
„Chceme obhájit titul,“ netají se ambicemi USK Praha ústy své  vedoucí družstva Jany Moberly. „Sestava zůstává téměř nezměněna, posílily jsme ve vrzích díky Janě Kárníkové, v bězích přibyly Veronika Mráčková a Eva Tománková,“ doplňuje podrobnosti k sestavě, která zahájí obhajobu na domácím stadionu Evžena Rošického. „První kolo je vždy takové zahřívací, až na něm se ukáže, jak na tom jsme my i soupeřky. Navíc řada ani nepůjde „své“ disciplíny. Ale na limity určitě budou útočit Lucka Škrobáková a Martina Šestáková,“ vypočítává Moberly. „Na poháru nás čeká jako každý rok těžký cíl, udržet se v nejvyšší skupině,“ dodává ke klubové evropské soutěži, která se koná již příští víkend a hostí ji španělský Castellón.

Po mnoho sezon je hlavním rivalem univerzitnímu klubu brněnský ACP Olymp. „Letos na titul neútočíme, stojí to moc peněz. Budeme rádi do třetího místa,“ informuje týmový šéf Josef Sečkář. „Chybí nám dvojčata Velďákovy a Hrašnová, nahradit by je měly ve stejných sektorech ukrajinské posily.“ Další kvalitní hostující je pro stýpl Lucie Sekanová, osmá z MSJ. „Chtěl bych, aby limit v trojskoku na ME do 22 let (13.50) splnila Májková,“ prohlásil Sečkář ke kvalifikačním ambicím svých závodnic.

Třetí pozici chtějí zopakovat závodnice Olympu Praha, mezi muži bude policejní klub spokojen stejně jako loni se čtvrtou příčkou. Z tradičních opor bude chybět na prvním kole Jana Klimešová, která pro zranění plánuje pozdější start do sezony. Diváci se naopak mohou těšit na návrat Pavly Rybové po mateřské pauze. Jindřich Linhart z Olympu věří, že ženská sprinterská štafeta by mohla zdolat limit na 4x100 m pro ME dvaadvacítek.

Kroměříž za druhým úspěchem
V mužské části extraligy čeká na AK Kroměříž obrana premiérového titulu, jenž jako loňský nováček rovnou získal. Dobře zajištěný klub posbíral silné atlety z celé republiky i mimo ni. „Pochopitelně chceme uspět co nejlépe, ovšem respektujeme sílu soupeře,“ prohlašuje vedoucí týmu Ota Šedý. „Loni se nechala Dukla zaskočit, letos i oni posílili, takže uvidíme, jak to dopadne. Chceme především zůstat zdraví, pohár je hned za týden. Je to pro kluky nápor.“ Šedý připouští, že pro jeho tým bude ve Španělsku úspěchem udržení skupiny. „Máme silné disciplíny, ale i slabiny, což vzhledem k jednomu v disciplíně je třeba pro Duklu lepší.“ A komu věří na Strahově na limit? „Jediný, u koho je nyní na spadnutí, je Roman Novotný. Řada závodníků ale ještě nezávodila,“ uzavírá Šedý.


Vítězové 2008 AK Kroměříž - foto: graf.cz

Z dlouhého, a nutno říci až na výjimky poklidného, vládnutí byla vloni vytržena pražská Dukla. „Máme Kroměříži co oplácet,“ připouští šéf jejího mužstva Radomil Skoumal. V prvním kole však bude muset postrádat ze zdravotních důvodů Žňavu, Stehlíka, Holušu, Vaňka. „Lidí však máme dost. A dobrých. Jestli se nám podaří skončit po základní části druzí a obsadit na finále maximum disciplín, zase můžeme vyhrát,“ míní Skoumal. „Výkonnostně bych byl před prvním kolem opatrný, ale máme tu spoustu mladých, kteří se mohou na nominovat devatenáctky, dvaadvacítky, třeba Lukáše Šťastného. Na MS jsou limity vysoko, teď je hlavní, aby zůstali všichni zdraví,“ dodává. Bronzovou příčku obhajuje pražská Slavia.

Do extraligy se nepřihlásilo ženské družstvo Kolína, a tak bude složení oproti mužům jen devítičlenné. V obou kategoriích doplňují extraligu Kladno a Hvězda Pardubice. Mezi ženami dále startují Sokol Plzeň-Petřín, Vítkovice, Stará Boleslav a nováčkem je místo sestoupivších Břeclavi a Sparty Praha Česká Lípa. Mezi muži pak do nejvyšší soutěže přísluší Univerzita Brno, Turnov, Spartak Praha 4 a oproti loňsku Škoda Plzeň nahradila Vítkovice. Pořadí po třech kolech základní části má bodově stejnou váhu jako republikové finále, které však rozhoduje při shodě bodů. Místo konání MČR, kam postupuje sedm nejlepších týmů, zatím nebylo určeno. Osmý a devátý mají šanci vybojovat si účast v dalším ročníku v baráži s nejúspěšnějšími ze tří skupin první ligy, poslední desátý putuje po základní části rovnou do druhé nejvyšší soutěže. Program na strahovském stadionu Evžena Rošického začíná tuto neděli v 11:30 hodin.

Více také v rubrice zaostřeno.

Michal Procházka

Vytisknout