přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Usain Bolt druhým nejrychlejším mužem

Krajan světového rekordmana Powella se na trati v "domácím" Kingstonu zařadil časem 9.76 na druhou příčku světových tabulek všech dob.

Jamajčan Usain Bolt byl do tohoto víkendu znám jako vynikající dvoustovkař. V jeho držení je juniorský světový rekord 19.93 i kontinentální (Stř. Amerika a Karibik) 19.75. Sobotní mítink v Kingstonu však katapultoval Bolta do výšin světových tabulek i na poloviční trati. Doposud z "ostrova sprinterů" zaznamanal nejlépe 10.03, čas, který stačí v neredukovaných tabulkách na šestou stovku pořadí.
Tentokrát však dokázal využít ideálních větrných podmínek (+1.8 m/s) a chyběly dvě setinky, aby se vyhoupl na piedestal vedle svého krajana Asafy Powella. A to se jednalo o druhý opakovaný start! Poklonu mu vysekl dvojnásobný světový šampion Tyson Gay. "Nádherný výkon," řekl IAAF. On sám v Kingstonu zahájil sezónu právě na Boltově obvyké trati - vítězstvím za 20  rovných.
Bolt byl z vlastního výkonu mírně v šoku. "Byl jsem překvapený, když jsem uviděl čas. Měl jsem formu na čas kolem 9.85." Bolt časem 9.76 vymazal nejen dosavadní nejlepší letošní čas 10.00 Trinidaďana R. Thompsona, ale i Powellův rekord stadionu 9.84. Kouč Bolta Glen Mills nebyl narozdíl od svého svěřence překvapen.
S odstupem proběhli cílem druhý Američan Darvis Patton (10.08) a třetí Daniel Bailey z Antiguy (10.12).

Letošní nejlepší výkony padaly i v dalších disciplínách. Domácí Kerron Stewartová si časem 10.96 udělala velikou radost. Pro stříbrnou medailistku ze štafety na ľoňském MS je to první výkon začínající desítkou. "Jen se modlím, aby to takhle vydželo až do olympiády," přála si Jamajčanka.
Její jmenovec v americkém dresu Kerron Clement si na 400 m př. připsal výborných 47.79. Před světovým šampionem se museli sklonit jak Jamajčan McFarlane (48.74), tak další Američan Tinsely (48.84). Zatímco Clement vylepšoval "WL" o více jak půl vteřiny, vítězka ženského závodu Lashinda Demusová ubrala "jen" šestnáct setin. V čase 54.83 nechala za sebou domácí Stoddartovou téměř o vteřinu (55.68).

Z dalších výkonů zaujala 19letá juniorka Bianca Knightová. Američanka si vytvořila hned dva osobní rekordy. Na stovce stačilo 11.11 na třetí příčku za zmiňovanou Stewartovou a krajankou Hookerovou. Na dvojnásobné trati však 22.62 znamenala nejen výhru, ale i cenný skalp olympijské šampionky Veronicy Campbellové-Brownové  (22.93).

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout