přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

USA se střetne s Jamajkou příští rok

Američané vyzvali začátkem března Jamajčany na souboj ve sprintech, nad překážkami a v dálce. Ostrovní stát a zámořská velmoc se nyní shodly, že tato obdoba soutěží družstev bude mít premiéru v roce 2010.

Akce už má i název – „The USA vs. Jamaica Challenge Series“ –  a utkají se v ní výběry z USA a Jamajky v rychlostních disciplínách, jak oznámili v úterý zástupci obou federací – USA Track & Field (USATF) a Jamaica Amateur Athletic Association (JAAA). Konkrétně se bude závodit na 100, 200 a 400 metrů; 100/110 m a 400 m překážek; v dálce; a také ve třech štafetách 4x100, 4x400 a 100-200-300-400.


Tváří výběru USA by mohl být třeba dvojnásobný světový šampion z Ósaky Tyson Gay - foto: graf.cz

Šéf USATF Doug Logan původně navrhoval uspořádat akci na začátku března letošního roku. Nakonec vzhledem k nabitému kalendáři obě země slevily a shodly se na startu akce až za rok. „Zdá se nám, že naše hvězdy budou se startem soutěže příští rok v květnu nebo červnu lépe srovnané, doslova i obrazně,“ řekl Logan pro Track & Field News. „Budeme spolu s jamajskou federací, našimi atlety a dalšími zainteresovanými pracovat více než rok na tom, abychom připravili akci na nejvyšší úrovni.“

„Těšíme se napřesrok na souboj muže proti muži s našimi americkými přáteli,“ uvedl prezident JAAA Howard Aris. „Věříme, že takováto týmová soutěž, představující ty nejnapínavější atletické disciplíny, dokáže strhnout fanoušky na celém světě.“

Velká rivalita a dominance obou zemí nad ostatními se ukázala na olympiádě v Pekingu. Na stovce a dvoustovce jim nepatřila jen jediná medaile z tuctu, od stovky do čtvrtky jen dvě z osmnácti, na čtvrtce posbíraly USA a Jamajka pět ze šesti. 

Více informací na webech obou federací: www.usatf.org a www.jaaaltd.com

Michal Procházka

Vytisknout