přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2004, 15:42

Unavená Szabóová vynechá celou atletickou sezonu

Gabriela Szabóová nebude startovat na halovém mistrovství světa v Budapešti a nechystá se ani obhajovat titul v běhu na 5000 metrů na olympijských hrách v Aténách.

Vynechat celou sezonu se rumunská vytrvalkyně rozhodla poté, co předminulý týden vzdala první letošní závod na mítinku v Birminghamu. Lékaři vyčerpané Szabóové doporučili delší klid. "Po loňském mistrovství světa v Paříži se cítím vyhořelá a přetrénovaná," řekla Szabóová na internetové stránce Mezinárodní atletické federace. Rumunka na radu lékařů po minulé sezoně na dva a půl měsíce vysadila trénink. "Pak jsem znovu zahájila přípravu a po soustředění ve vysoké nadmořské výšce jsem se vrátila do Evropy jen týden před Birminghamem," popsala zimní přípravu na sezonu.

Osmadvacetileté Szabóové však pauza nepomohla a v Birminghamu nedokončila závod na pět kilometrů. "Zjistila jsem, že potřebuji delší klid, přece jen už závodím na špičkové úrovni deset let," uznala vytrvalkyně, jež na pětce dominovala na mistrovství světa v letech 1997 a 1999. O dva roky později získala titul na 1500 metrů. "Doufám, že se do špičky v budoucnu zase vrátím," dodala. V posledních letech Szabóová nedominovala na dlouhých tratích jako v závěru 90. let. Na světovém šampionátu v Paříži se na pětce musela spokojit až s 11. místem, v lednu navíc přišla i o halový světový rekord na této trati. Její výkon zlepšila o osm sekund časem 14:39,28 minuty Berhane Adereová z Ethiopie.
                                                                                                    ČTK