přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Uchov si zaskáče o prémii

Hlavní hvězda Novinářské laťky si věří, že v Metropoli Zličín zaútočí na 240 cm.

Většina lidí chodí do obchodních center utrácet, ruský výškař Ivan Uchov má v plánu v pražské Metropoli na Zličíně vydělat. Jako hlavní hvězda čtvrtečního 29. ročníku Novinářské laťky totiž bude bojovat o zajímavou finanční prémii.
Co k tomu bude potřebovat? 240 cm. Pokud si o centimetr zlepší osobní rekord, může se těšit na šek. „Prémie bude zřejmě 2000 euro. Není to nereálné, v Hustopečích velmi těsně shazoval 241 cm,“ popisuje jeden z manažerů mítinku Jan Janků.

Ivan Uchov, foto: graf.cz

Uchovovi patří třetí místo ve světových tabulkách za 236 cm, přesto mu to k nominaci na halové mistrovství světa do Valencie nestačí. O to větší motivaci předvést se má dnes. „Věřím, že 240 bych mohl skočit,“ potvrdil na tiskové konferenci statný skokan diskařského původu. „Když jsme viděl, jak děti kolem mě skáčou, rozhodl jsem se raději pro výšku,“ stručně popsal svůj atletický přerod.

V Praze bude moct vrátit porážku z ruského šampionátu Andreji Těrešinovi, který si chce vylepšit reputaci po nepovedeném představení na Brněnské laťce, kde zvládl jen 219 cm. Skvělý osobní rekord 238 cm má další z devíti účastníku závodu Ukrajinec Andrej Sokolovskij.

Zatím marně útočí na limit pro Valencii 230 cm čeští výškaři. Dva z nich si budou moci dnes nominaci přiblížit. „Určitě je v mých silách skočit 230, forma jde teď nahoru,“ spokojeně líčí Bába. V úterý v Brně se poprvé v sezóně představil loňský vítěz Novinářské laťky Tomáš Janků, ujistil se, že bolavá noha už je v pořádku a ve čtvrtek ho čeká další atak limitu.

Bábu čeká i souboj s Jamiem Nietem, tedy mužem, jemuž v Aténách sebral bronzovou olympijskou medaili. „Tehdy to pro mě byl šťastný i smutný den zároveň. Skočil jsem si osobní rekord, ale skončil těsně za stupni,“ vybavuje si Američan, jenž dlouho na olympijský úspěch nedokázal navázat. „Nedával jsem výšce to, co jsem měl. Ztratil jsem chuť do skákání, ale pak mi začaly velké závody chybět a vloni jsem se do toho opět vrhl naplno. Snad se to letos potvrdí a dostanu se do Pekingu,“ doufal Nieto zatímco se ve středu odpoledne rozkoukával po Metropoli. „V takovém prostředí jsem ještě neskákal, ale těším se,“ vykládal vítěz Brněnské laťky.

Startovní listinu závodu, který začíná v 16.30 a skáče se za hudebního doprovodu na stejném podkladu jako v Hustopečích, doplňují Mexičan Martinez, Izraelec Palli, Němec Hanniske a český skokan Šaman.

Michal Osoba (Právo)