přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Uchov si věří

V sobotu začíná v Hustopečích Moravská výškařská tour, jeden z očekávaných vrcholů domácí halové sezony. Pozvané hvězdy se netají vysokými ambicemi.

Ruský výškař Ivan Uchov by měl patřit mezi horké favority dvoudílného seriálu, který se skládá z mítinků v Hustopečích a Třinci. Letos má už na svém kontě dva starty, v nichž se přenesl přes úctyhodné výšky a výkonem 235 cm z Čeljabinsku vede v tabulkách začínající sezony. Bývalý diskař, který je proslulý silovým stylem a skákáním ve sprinterských tretrách, už na Moravu dorazil. „Cítím se výborně. Mé výsledky z minulého týdne byly ze standardních hal. Speciální povrch v Hustopečích a patřičná atmosféra by mě měly pomoci k ještě lepším výkonům,“ prohlásil ruský halový rekordman (239 cm).


         Ivan Uchov při Beskydské laťce 2006. Foto: J.Tomoszek

Na místě je už i Američan s osobním rekordem 234 cm Jamie Nieto. „Už se těším na skvělé publikum. Jsem fit a chci skákat vysoko. V této halové sezoně bych se rád dostal na světový šampionát ve Valencii,“ říká populární dlouhán tmavé pleti.

Obdobné ambice má i trojice českých závodníků v mužském startovním poli. Pro výškaře Tona, Janků a Bábu vypukne souboj o nominaci, z níž vítězně mohou vyjít pouze dva z nich. Stačit k tomu nemusí ani pokoření limitu, který má hodnotu 230 cm. Pokud však někdo z nich tuto výšku skočí, velmi pravděpodobně si už s předstihem zajistí letenku do Pekingu. Na olympiádu totiž narozdíl od HMS mohou jet nikoliv pouze dva, ale hned tři závodníci. A možnost, že by se  metu 230 cm podařilo překonat ještě někomu jinému z české kotliny, je takřka nulová.  

To samé v bledě modrém se pak týká i jejich ženských kolegyň z reprezentace. Dubnovou, Lalákovou i Strakovou čekají první útoky na 192 cm, což je A-limit pro HMS a „béčko pro olympiádu“. Tvrdší kritérium pro Peking je pak ještě o tři centimetry obtížnější.

Jak se nakonec rozlousknou složité nominační boje, se s definitivní platností dozvíme asi až po halovém mistrovství republiky 23. - 24. února. Tajenka by se však měla začít plnit už od sobotního odpoledne, kdy se v Hustopečích  tour rozjíždí. Hlavní závod žen startuje v 17 hodin, muži by měli začít skákat o půldruhé hodiny později. O dění v Hustopečích vás na www.atletika.cz budeme průběžně informovat.     

Adam Pražák

Vytisknout