přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. ledna 2004, 14:01

Účast na olympiádě si chce výškařka zajistit už v zimě

Blízko limitu na LOH v Aténách byla ve svém prvním závodě sezony česká výškařka Zuzana Hlavoňová.Foto: D. Vokáč
V sobotu 17. ledna obhájila vítězství na mezinárodních závodech Hustopečské skákání v rekordu mítinku 1.91 m, třikrát se pak neúspěšně pokoušela o lepší z olympijských limitů (1.95 m). Nominační kritérium pro halové mistrovství světa je přitom o 2 centimetry níž, vrchol zimní sezony českou rekordmanku beztak příliš neláká. „Nechala jsem si nastavit rovnou 195 centimetrů, tedy olympijský limit,“ uvedla, „na halové mistrovství světa se určitě nebudu soustředit. Kdybych tam měla jet s těsně splněným limitem, nic by to neřešilo, nemám zapotřebí vypadnout v kvalifikaci. Současná ženská výška je strašně vysoko. Do Budapešti bych jela jedině za předpokladu, že s jistotou skočím těch 195 centimetrů,“ shrnula podmínky své účasti na světovém šampionátu pod střechou.

„Už na prvních závodech jsem takový výkon určitě nečekala,“
podivila se Hlavoňová nad svou formou v Hustopečích, „na podzim mě trápily problémy s očima, měsíc jsem brala antibiotika. Navíc jsem do závodu šla z plného tréninku.“ I přes výkon na úrovni B-limitu na olympiádu a rekord mítinku se halová vicemistryně světa z roku 1999 neubránila pocitům zklamání. „Jsem sice spokojená, ale na druhou stranu mě to mrzí. Při rozeskakování šlo všechno perfektně, že jsem si říkala: to musím dát!“ Ani zaplněná hustopečská hala však Hlavoňovou přes laťku 1.95 m nepřenesla. „Zvlášť druhý pokus byl velice nadějný. Byl by to fantastický rekord mítinku,“ uvedl ředitel závodů v Hustopečích Zbyněk Háder. „Hlavně ke konci jsem absolvovala hodně pokusů krátce po sobě, už mi docházely síly,“ přiznala vítězka, která na podzim prodělala zánět rohovky. „Už je to stoprocentně v pořádku. Závodila jsem s kontaktními čočkami, i když trénuji v brýlích. To bych si při závodech vůbec neuměla představit,“ usmála se Hlavoňová. 

Hlavním a vlastně jediným letošním cílem pro třicetiletou výškařku tedy zůstává start na olympijských hrách.
„Byla bych velice spokojená, kdyby se mi podařilo splnit limit už v zimě,“ doufá atletka USK Praha. V halové sezoně však má v plánu jen několik startů, konkrétně čtyři. Po mítinku v Hustopečích se zúčastní závodů v německém Cottbusu a pak ji uvidí domácí publikum v Třinci a Čejkovicích. „Pro Cottbus jsem se rozhodla po zkušenostech z loňska. Skáče se tam dobře, dá se tam letět opravdu vysoko. Zkusím tam těch sto devadesát pět,“ prozradila Hlavoňová důvod svého jediného halového startu v zahraničí, který je na pořadu ve středu 28. ledna. Před rokem v Cottbusu zdolala 1.88 m a obsadila třetí pozici. Také v letní sezoně bude rodačka ze Slovenska svými starty šetřit. „Nechci moc závodit, kvůli dlouhodobým potížím se zády musímk tomu už musím přistupovat s rozumem. Moje představa je tak dva tři kvalitní mítinky a potom starty v Čechách. Určitě nehodlám nikam daleko cestovat,“ přiblížila Hlavoňová a dodala své ambice k letošní výkonnosti: „Jako cíl mám průměrně z pěti závodů třikrát překonat 195 centimetrů a aspoň jednou ulítnout trochu výš.“

Tomáš Klement

Vytisknout