U protinožců začala Tour

Otvírací mítink Wotld Athletics Tour v australském Melbourne přinesl mimojiné stovku Asafy Powella za 10.04, čtvrtku Jeremy Warinera 44.82 či výkon Stevena Hookera v tyči 5.82.

Dlouho nebylo vůbec jisté, zda světový rekordman na stovku Asafa Powell v Melbourne vůbec vyběhne. Rozhodnutí padlo údajně až 30 minut před startem po rozcvičení. „Bylo to na poslední chvíli, a tak jsem byl velmi nervózní,“ přiznal poté, co za protivětru 0.2 m/s finišoval v čase 10.04 a o dvě setiny zlomil deset let starý rekord mítinku Maurice Greena „Je to dobrý příslib pro sezonu,“ poznamenal Jamajčan, který závodem uzavřel svůj tréninkový pobyt v Austrálii. Jako druhý proťal pásku jeho krajan Michael Frater, jemuž časomíra ukázala 10.25.

S číslem 1 pro adepta jackpotu Golden League Asafa Powell, foto: graf.cz

Olympijský vítěz a světový šampion na 400 m Jeremy Wariner nastartoval potřetí v kariéře svou sezonu výkonem pod 45 vteřin. V Melbourne  jasně vyhrál v čase 44.82, čímž podle zpravodaje sportovního manažera Alfonze Jucka „Eme news“ zaběhl čtvrtý nejrychlejší únorový čas všech dob. Pouze Kubánci Roberto Hernandez (44.61 v roce 1987) a Felix Stevens (44.77 a 44.80 v roce 1986) byli v tomto měsíci rychlejší. „Byl to výborný závod. Poznal jsem, jak mám natrénováno a nyní si pár dní odpočinu,“ prohlásil Wariner pro australská média poté, co svého nejbližšího soupeře nechal za zády o téměř vteřinu.

Neočekávaně kvalitní výkon přinesla mužská koule. Domácí šampion Scott Martin příjemně šokoval ve třetí sérii výkonem 21.27, jímž o 31 cm překonal pět let starý rekord Oceánie Justina Anlezarka. Ten byl v sektoru také a skončil druhý (19.68 m). Martin se chystá na HMS ve Valencii, kde by mohl promluvit do medailového pořadí.
Další z domácích hvězd Steven Hooker jasně ovládla tyčkařskou soutěž, když zdolal 582 cm. Běžec Craig Mottram získal svůj šestý národní titul na 5000 m, když po velkém finiši porazil všechny soupeře včetně Keňana Shadracka Kosgeie a proťal cíl v čase 13:11.99.