U Horažďovic se bojovalo o krosové ME

pondělí 27. října 2014
Areál u Střelských Hoštic nedaleko Horažďovic byl dějištěm přespolního běhu, jenž bude započítán do konečné nominace na prosincové mistrovství Evropy v Bulharsku. Hlavní kategorie ovládli Mezuliáníková a Vitner, juniorské Stewartová a Zemaník.

V Česku unikátní krosovou trať vzniklou díky úsilí Miroslava Šeflera běžci dobře znají, na jaře 2012 a 2013 tu proběhly republikové šampionáty. Loni se zde na podzim poprvé uskutečnila kvalifikace pro mistrovství Evropy, o tomto víkendu se tu znovu zápolilo a výsledky budou opět při nominaci hrát roli spolu s MČR a výkonností v průběhu roku.

Muži se museli popasovat s nejdelší, devítikilometrovou vzdáleností, nejvíce se dařilo Petru Vitnerovi z Nového Města na Moravě, jenž ji uběhl za 27:33 min. V cíli o deset vteřin předstihl Jana Kreisingera, jehož stejný odstup dělil od třetího Lukáš Kourka, čtvrtý byl za ním o 3 s Jan Janů.

Na ženy čekala 7kilometrová trať, se kterou si jako jediná poradila za méně než 25 minut (24:54) Diana Mezuliáníková v barvách pražského Olympu. Že se s ní stále musí počítat, prokázala veteránka Ivana Sekyrová, která byla nejlepší z pětice běžkyň, jež se s odstupem za vítězkou vešly do 17 vteřin. Nejtěsnější bitva byla ale podobně jako mezi muži o třetí příčku, vybojovala ji Petra Vašinová o dvě vteřiny před Marií Milíčkovou.

Také junioři zdolávali 7 km a závod jednoznačně ovládl vítkovický Jakub Zemaník za 21:36, na Jáchyma Kováře získal 24, na svého tréninkového kolegu Jana Friše pak 40 vteřin. To nejlepší tři juniorky se na vzdálenosti 4.1 km dělilo celkem 24 vteřin, Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 (14:09) získala cenný skalp Anežky Drahotové, třetí doběhla Renata Vocásková. V dorostu (4100 a 3025 m) se pak prosadili Roman Budil z Písku a Carmen Beshirová v barvách Olympu Brno.