Tyson Gay "až" druhý

Trojnásobného mistra světa překonal v Šanghaji americký sprinter Wallace Spearmon. Nejlepší z tria Čechů Laláková na pátém místě.

Americký sprinter Wallace Spearmon si v novém osobním rekordu 9.96 sekundy připsal cenný skalp. Člen zlaté americké štafety z Ósaky, specialista na dvojnásobnou trať, doběhl na mítinku Golden Grand Prix v Šanghaji před trojnásobným mistrem světa Tysonem Gayem. Ten doběhl v čase 10.02 sekundy. Třetí místo patří stříbrnému z Helsinek Michaelu Fraterovi z Jamajky. Na dvoustovce vyhrál Asafa Powell. Světový rekordman z poloviční trati proťal pomyslnou cílovou pásku v čase rovných dvacet sekund. Zaznamenal, podobně jako Spearmon, nový rekord šampionátu. Na čtvrtce se nezadařilo Warinerovi překonat světový rekord, zůstal dvě setiny za 44 sekundami. Famózní kubánský překážkář Dayron Robles deklasoval své soupeře. Nedostal se sice pod třináct sekund, ale připsal si skalp druhého Američana Moora, především však světového rekordmana a domácí hvězdy Liu Xianga. Ten ztratil na Kubánce rovné dvě desetiny. Kenenisa Bekele na patnáctistovce sice nevyhrál, ale vylepšil si na netradiční trati osobní rekord z loňského roku na 3:32.35. Časem 3:31.75 zvítězil specialista, vítěz letošního Světového atletického finále Daniel Kipchirchir Komen z Keni.

Na stovce žen vyhrála letos nejrychlejší žena světa Veronica Campbellová. V Šanghaji zaběhla čas 10.90 sekundy, jen jedinou setinu za letošním maximem. Druhým místem a výborným časem 10.97 sekundy se blýskla Američanka Sanya Richardsová, spoludržitelka zlatého pokladu z Golden League, která dala v Šanghaji přednost stovce před čtvrtkou. Tam tak zvítězila mistryně světa Christine Ohuruoguová z Velké Británie. Jelena Isinbajevová nepřipustila překvapení ani na závěr sezony 2007 a vyhrála výkonem 483 centimetrů před krajankou Světlanou Feofanovovou.

Ve výšce vyhrála Blanka Vlašičová. O dva centimetry se v Číně dostala přes dva metry. Rovné dva metry překonala ještě Ukrajinka Palamarová. Barbora Laláková obsadila páté místo za 188 centimetrů, o příčku níže (a tři centimetry méně) se usadila druhá česká výškařka Romana Dubnova. "Už se začala projevovat únava, sezona se letos trochu protáhla," informovala z Číny Laláková. "Taky už jsem v mysli napůl na dovolené, ale mrzí mě, že to byl výkon pod metr devadesát. Ale závod mě namotivoval na zimu do haly, kde se mi skáče lépe. Vlanka Vlašičová atakovala světový rekord. Letos sice už poněkolikáté, ale není to každodenní záležitost a byla pro mě pocta být u toho."

Romana Dubnova svoji kolegyni doplnila: "Předvedla jsem průměrný výkon na konec průměrné sezony. Bylo pekelné dusno a vlhko, možná větší než v Ósace. Taky musím přiznat, že od baráže v Olomouci jsem netrénovala, takže jsem s žádným super výkonem nepočítala. Spíše jsem se těšila na zajímavý závod s možností ochutnat Čínu a získat pár bodů do GP. Od půlky října začnu pozvolna s přípravou na halu. Letos jsem se svými výkony spokojená tak napůl, na halové závody se již těším." Jaroslav Bába nezvládl v dějišti olympijských her 2008 základní výšku a skončil na posledním místě s neměřeným výkonem.