přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. listopadu 2008, 16:46

Týden před uzávěrkou vedou u veřejnosti překvapivé hvězdy

Posledních sedm dní zbývá, pokud chcete prostřednictvím internetu ovlivnit výsledky hlasování o Světového atleta roku. Ve hře je i Barbora Špotáková.

23. listopadu budou na World athletics gala v Monaku vyhlášeni nejlepší atlet a atletka světa za rok 2008. Na jejich výběru se může podílet i veřejnost prostřednictvím internetových stránek Mezinárodní asociace atletických federací www.iaaf.org. Na výběr je z deseti zástupců každé kategorie.

Mezi předem vybraným okruhem favoritů je i česká oštěpařka Barbora Špotáková, která letos mj. vyhrála olympijské hry a na Světovém atletickém finále překonala světový rekord ve své disciplíně. V hlasování veřejnosti, které se bude do celkového skóre započítávat jako 30% podíl, zatím desetičlenné pole uzavírá. Podle grafiky, která je na webu k dispozici, průběžně vede jamajská sprinterka Veronica Campbell-Brownová před svou krajankou Melaine Walkerovou, jež závodí na trati 400 m př., a koulařkou z Nového Zélandu Valerií Viliovou.

Při plném respektu práva na rozdílné názory je stávající pořadí dosti překvapivé. Vždyť zmiňované dámy zatím porážejí světové rekordmanky, např. hvězda první velikosti Jelena Isinbajevová je až pátá a vítězka Zlaté ligy Pamela Jelimová šestá. Obdobná situace je pak mezi muži, kde vládne panamský dálkař Irving Saladino a nestačí na něj ani fenomén Usain Bolt, patrně největší kometa olympiády v poměření všech sportů dohromady (průběžné pořadí hlasování obou kategorií naleznete zde).

Je však velmi pravděpodobné, že konečné pořadí bude vypadat poněkud odlišněji. V hlasování se totiž ještě neprojevily preference členů IAAF family, které mají v konečném účtování hodnotu 70 %.  A že by se názor členů jednotlivých federací shodoval se současným stavem bůh ví čím ovlivněného veřejného hlasování, lze takřka s jistotou vyloučit.

Z hlasování vzejde trojice nejlepších, z které pak speciální komise IAAF vybere toho (tu), kdo bude vyhlášen(a) Atletem či Atletkou roku. Ocenění se dočkají i další, jako např. za nejlepší výkon roku či celoživotní přínos.  
    

Adam Pražák

Vytisknout