přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Týden do hlavní akce domácí sezony

Příští víkend se na kladenském stadionu Sletiště sejde téměř kompletní špička české atletiky při 36. ročníku mistrovství republiky mužů a žen na dráze.

Vrchol domácí sezony slibuje špičkové souboje o čtyřicet sad medailí okořeněné snahou atletů dosáhnout limitu pro účast na srpnovém mistrovství světa v Helsinkách. Uzávěrka nominace na světový šampionát je 24. července.

S cílem kvalifikovat se na MS přijede do Kladna nejrychlejší Čech současnosti Jiří Vojtík. Semifinalista halového ME v Madridu na 200 metrů přišel o limit na této trati před týdnem ve Florencii, když byl v osobním rekordu 20,66 oproti normě pro Helsinky jen o setinu pomalejší. „Nejbližší dvoustovku teď půjdu právě v Kladně, tam se dají zaběhnout dobré časy, je to rychlá dráha. Pokusím se o limit už v rozběhu,“ slíbil sprinter Olympu Praha, pro něhož bude na mistrovství republiky 200 metrů jediným individuálním závodem.

Na stejné i poloviční trati žen patří mezi favoritky první dvě závodnice letošních domácích tabulek Štěpánka Klapáčová a Tereza Košková. V nejkratším sprintu by se měla představit i juniorská rekordmanka ve skoku dalekém Denisa Ščerbová. Třetí nejrychlejší čas na 100 m této sezony má na svém kontě Lucie Martincová, která bude hlavní favoritkou závodu na 100 m překážek. „Motivace na mistrovství republiky bude určitě veliká. Jsem sice závodnice, které spíš vyhovuje, když běží s někým na stejné úrovni, ale někdy je zase výhoda nechytit se cizího rytmu,“ uvedla držitelka limitu na MS v Helsinkách časem 13,07.

Letos nejlepšího výkonu, kterým se nominoval na mistrovství Evropy do 22 let, dosáhl překážkář Stanislav Sajdok právě na kladenském Sletišti. Při květnových závodech extraligy zde Sajdok zvítězil v závodě na 110 m překážek v čase 13,90. Český rekordman na 400 m překážek Jiří Mužík si už zajistil účast na světovém šampionátu v Helsinkách, titul mistra republiky přijede obhajovat, pokud mu to dovolí jeho zdravotní stav. „Mám problémy s kolenem,“ vysvětlil vicemistr Evropy, „je to sice dlouhodobá záležitost, ale musím teď koleno hlídat, udržovat ho. Mám za sebou fyzicky i psychicky náročnou sérii startů, tak teď potřebuju regenerovat, pak uvidíme.“ O titul v závodě žen by měly svést souboj Alena Rücklová a Zuzana Hejnová.

Největším kandidátem na zlatou medaili na 800 m je olympionik Michal Šneberger, specialista na trať 1500 metrů. „Patnáctku půjdu na Odložilovi, pak zase chci dvakrát startovat na půlce,“ zdůvodnil semifinalista OH v Aténách a připomněl svou účast na pondělním Memoriálu Josefa Odložila, na němž chce splnit limit na mistrovství světa. „Slyšel jsem, že přijede Oravec, takže s ním se chci utkat o první místo,“ poznamenal Šneberger k mistrovskému závodu. Kladenskou dráhu zná běžec pražské Dukly dobře, účastní se zde Velké ceny Kladna na kilometrové trati a reprezentuje svůj klub v extraligových kolech. Kromě Romana Oravce se v závodě možná představí vedoucí muž letošních českých tabulek Jaroslav Růža. „Jarda bude startovat buď na půlku, nebo na 400 metrů překážek. Rozhodneme se po Odložilově memoriálu,“ sdělil Růžův trenér Dalibor Kupka. 

Tomáš Klement

Vytisknout