přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2009, 21:14

Tyčkařka Ptáčníková skočila limit pro Turín

Jiřina Ptáčníková předvedla na pražských přeborech 435 cm a splnila tak nominační kritérium ČAS pro březnové HME. Její kolegové z disciplíny útočili zatím marně.

Kdyby se měla zamýšlet nad svým šťastným číslem, měla by Jiřina Ptáčníková zvážit čtyřku. Na limit útočila už od svého prvního závodu v sezoně, ale úspěšná byla „až“ v tom čtvrtém, když ji k tomu tentokráte stačily pouhé čtyři skoky. Závodnice Olympu Praha zakládala čistě na 400 cm, na 420 cm spotřebovala pokusy dva, aby pak tu klíčovou výšku zvládla opět napoprvé. „Docela jsem si věřila. Už na předchozím závodě v Drážďanech to vypadalo na spadnutí. Ale teď jsem měla i trochu štěstí,“ přiznala Ptáčníková, jejíž zatím největší úspěch bylo 5. místo z evropského šampionátu juniorů v roce 2005.


Jiřina Ptáčníková, foto. www.graf.cz

Poté však upadla do jistého útlumu, na kterém se podepsaly i problémy se štítnou žlázou. Ty už jsou naštěstí pryč a za minulostí je udělána silná čára. Ptáčníková odešla z Dukly od trenéra Boleslava Patery a pod vedením svého otce Františka výrazně zapracovala na síle. Na techniku pak dohlíží ruský trenér Nikolaj Gorožkov, který zde více než 10 let žije. Se změnami přišla nová motivace. „Kousla jsem se, abych všem ukázala, že na to mám.“ Výsledkem je nový osobní rekord a vstupenka do výpravy pro HME, která spolu s ní aktuálně čítá šest členů. Vícebojař Roman Šebrle dostal pozvání od EAA, splněný limit mají výškaři Jaroslav Bába a Iva Straková, dálkař Roman Novotný a překážkář Petr Svoboda, partner Jiřiny Ptáčníkové. „Říkali jsme si před sezonou, že by bylo hezké, kdybychom jeli do Turína spolu. Teď to vyšlo a samozřejmě se velmi těším.“

Halové mistrovství Evropy však není jediným cílem Ptáčníkové pro halovou sezonu. „Chtěla bych posunout svoje maximum. Už teď jsem skákala na 445 cm a vypadalo to docela dobře. Určitě se to dá skočit," říkala. Další příležitost bude mít na GP Olympu, pražské tyčce a samozřejmě při mítinku světových rekordmanů, kde se utká s Jelenou Isinbajevovou. „Nevím, jestli se dá říct, že budu závodit proti ní. Ale ráda bych, aby věděla, že tam s ní skáče taky nějaká Češka,“ říká Ptáčníková o svých ambicích.

Mnoho nechybělo a mohli spolu s ní slavit i její mužští kolegové z disciplíny. Jan Kudlička a Štěpán Janáček atakovali limit 555 cm dokonce čtyřikrát, naposledy při rozeskakování o prvenství. Laťka však bohužel pokaždé spadla. Přeborníkem Prahy se nakonec stal Kudlička, který uspěl na 545 cm.  

Výsledky z Přeborů Prahy naleznete zde.    

Adam Pražák

Vytisknout