přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tyčkařka Isinbajevová útočila na HMS na rekord neúspěšně

Pokusy o světový rekord vyvrcholil druhý den halového mistrovství světa v atletice.

Za ovací zaplněných ochozů Olympijského komplexu v Moskvě se třikrát pokoušela skočit o tyči 493 cm domácí hvězda Jelena Isinbajevová, ale neuspěla. Zlatou medaili získala za výkon 480 centimetrů, které zdolala na třetí pokus. Titul na překážkách vybojoval Američan Terrence Trammell a po bronzu z hladké šedesátky má jako první dvě medaile.
 
Isinbajevová se podvacáté v kariéře pokoušela vylepšit světový rekord, který v únoru vytvořila v hale Doněcku skokem přes 491 cm. Stříbro má Polka Anna Rogowská, jež skočila o pět centimetrů méně než Isinbajevová. Třetí skončila další domácí tyčkařka Světlana Feofanovová, halová šampionka z roku 2003.

"Chtěla bych to vítězství věnovat svým rodičům, mají výročí svatby," prohlásila tyčkařka, která z dosavadních devatenácti světových rekordů skočila osm v hale, nikdy však v Rusku. Na stojany si nastavila překvapivě rovnou 493 cm. "Protože jsem se už dvakrát pokoušela o 492, chtěla jsem to změnit," vysvětlila. "Druhý pokus nebyl špatný," uvedla.

Další zlato pro Rusko dnes získala trojskokanka Taťjana Lebeděvová. Obhájkyně titulu v Budapešti, kde vyhrála i skok do dálky, loni jako jediná vybojovala jackpot Zlaté ligy. Tentokrát si prvenství zajistila nejlepším světovým výkonem sezony 14,95 metru. Jen o dva centimetry s halovou světovou rekordmankou prohrála krajanka Anna Pjatychová.

Nejlepší letošní světový výkon zaběhl také překážkář Trammell (7,43). "Toho kluka z Kuby jsem v životě neviděl, běžel skvěle," podivoval se nad výkonem stříbrného Dayrona Roblese, kterého porazil ve fotofiniši. "Jsem rád, protože se mi vůbec nepovedl start a ani běh mezi překážkami nebyl nejlepší," řekl sebekriticky vítěz.

Mezi ženami byla nad "plůtky" překvapivě nejrychlejší Derval O'Rourkeová, která získala titul halové šampionky jako první irská atletka v historii. V národním rekordu 7,84 sekundy odsunula na další místa Španělku Glory Alozieovou a Švédku Susannu Kallurovou.

Dvojnásobným ruským triumfem skončila soutěž výškařů. Třetí titul dnes pro pořadatelskou zemi získal Jaroslav Rybakov, který výkonem 237 cm letošní světové maximum vyrovnal. "Byl jsem několikrát druhý. Konečně jsem vyhrál, navíc doma, to je skvělé," řekl vítěz.

Jeho úspěch podtrhl druhý Andrej Těrešin, jenž překonal laťku o dva centimetry nižší. Bez medaile zůstal vítěz předchozích tří světových halových šampionátů Švéd Stefan Holm, který skončil pátý.

                                                                                              Zdroj: ČTK