přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. února 2004, 11:48

Tyčkařka Isinbajevová skočila světový rekord v hale 483 cm

Ruska Jelena Isinbajevová vytvořila na mítinku v ukrajinském Doněcku halový světový rekord ve skoku o tyči.

Bronzová medailistka z loňského mistrovství světa přeskočila laťku ve výšce 483 centimetrů a o tři centimetry překonala dosavadní maximum své krajanky Světlany Feofanovové. Světový rekord pod širým nebem drží výkonem 482 centimetrů rovněž Isinbajevová, která tak na Ukrajině vytvořila absolutní maximum v této disciplíně.

Jednadvacetiletá Ruska, která má ve sbírce i stříbro z loňského halového mistrovství světa v Birminghamu, laťku v rekordní výšce pokořila při závodě Tyčkařské hvězdy oganizovaném světovým rekordmanem a šestinásobným mistrem světa Sergejem Bubkou. "Je to prostě skvělé překonat rekord v Doněcku před nejlepším tyčkařem světové historie," radovala se po závodě Isinbajevová, která rekordní výšku překonala na první pokus.

Isinbajevová rekordní tabulky změnila již na výšce 481 centimetrů, její největší rivalka Světlana Feofanovová si však vzápětí nechala zvýšit laťku o další centimetr. Třiadvacetiletá nyní již bývalá světová rekordmanka na této výšce třikrát neuspěla, svými pokusy však Isinbajevovou přiměla k dalšímu pokračování v závodě. "Počínání Feofanovové mě vyhecovalo, právě kvůli ní jsem si nechala zvýšit i na 483," řekla novopečená
nejlepší tyčkařka historie.

Po nejnovějším zápisu do historických tabulek má Isinbajevová výjimečnou pozici, protože drží hned tři světová maxima v jedné disciplíně. Vedle halového světového rekordu a maxima pod širým nebem je totiž také držitelkou juniorského světového rekordu, který má její zásluhou hodnotu 447 centimetrů.

Mužskou soutěž v patnáctém ročníku tyčkařského mítinku vyhrál mistr světa Giuseppe Gibilisco z Itálie, který přeskočil 582 centimetrů.
                                                                                                ČTK

Z výsledků tyčkařského mítinku, 15. 2. 2004 Doněck (Ukr.):

MUŽI
1. Gibilisco (Ita.) 5.82
2. Gerasimov (Rus.) 5.77
3. Jurčenko (Ukr.) 5.72
    Miles (USA) 5.72
5. Averbuch (Izr.) 5.72

ŽENY
1. Isinbajevová (Rus.) 4.83 - světový rekord
2. Feofanovová (Rus.) 4.72
3. Polnovová (Rus.) 4.52
4. Rogowská (Pol.) 4.52
    Pyreková (Pol.) 4.52
6. Beljakovová (Rus.) 4.52