přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. dubna 2003, 13:41

Tyčkaři zahájí přípravu v Lanzarotte jen zlehka

Tréninková skupina tyčkařů Boleslava Patery v sobotu 5. dubna odlétá na soustředění na Lanzarotte na Kanárské ostrovy.

Pavla Hamáčková, Adam Ptáček a Štěpán Janáček zde zahájí zahraniční fázi své přípravy na letní sezonu. Všichni tři tyčkaři se však momentálně potýkají se zdravotními problémy, a tak třítýdenní soustředění na Kanárských ostrovech bude více relaxační. „Přípravu zahájíme určitě v posilovně, plaváním a jízdou na kole. Na běžecký trénink moji svěřenci zatím nejsou plně připraveni,“ říká trenér Patera. Na soustředění v Lanzarotte začnou Hamáčková, Ptáček a Janáček lehčím tréninkem. Na základě zdravotního stavu každého z nich se pak rozhodne o dalším postupu. 


Foto: František Macák


„Postupně budeme zvyšovat míru běhání, ale nechceme nic uspěchat. Světový šampionát je ještě daleko,“ zmiňuje Patera srpnové mistrovství světa v Paříži, jednoznačný cíl pro letní sezonu. Své první závody by Paterovci měli absolvovat až v červnu.

Český rekordman Adam Ptáček má v současné době natažené kolenní vazy, zranění, které si přivodil na nedávném soustředění v Harrachově. S problémy s kostí na patě se potýká Štěpán Janáček. Vystouplá patní kost mu způsobuje bolesti tlakem na achilovku. Pavla Hamáčková se kvůli zranění nezúčastnila halového MS v Birminghamu. Krátce před jeho konáním přitom výkonem 457 cm vytvořila národní rekord. Výron v kotníku však Hamáčkovou vyřadil ze hry. Momentálně je nejlepší česká tyčkařka v nejistotě. „Názory lékařů na zranění Pavly i na způsob jeho léčby se různí. Minimálně přes soustředění v Lanzarotte ale ještě zůstaneme u konzervativního způsobu léčby,“ popisuje trenér Patera.

V rámci vhodného doplnění přípravy v Lanzarotte zvolí čeští atleti oblíbené potápění, k dispozici jim bude také windsurfing. „Bohužel tam nebude lezecká stěna jako v Maspalomas. Ta nám bude chybět,“ vzpomíná trenér Patera na zimní soustředění v nedalekém sportovním středisku.

V průběhu dubna bude Lanzarotte místem přípravy řady českých atletů. Spolu se skupinou trenéra Patery na Kanárské ostrovy odlétá Tomáš Dvořák s trenérem Váňou. Soustředění v Lanzarotte absolvuje také Šárka Kašpárková a někteří závodníci USK Praha. Paterovci se vracejí zpět do České republiky v sobotu 27. dubna. „Jsem optimista,“ říká Patera, „věřím, že se zdravotní problémy urovnají ještě během soustředění a po návratu do České republiky už začneme s ostřejším tréninkem.“ Týden po návratu z Kanárských ostrovů by se měla Paterova tréninková skupina přesunout do Nymburka.

Tomáš Klement

Vytisknout