přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2003, 12:46

Tyčkaři Janáček s Ptáčkem chtějí do finále

V tyčkařském sektoru se na světovém šampionátu z českého národního týmu představí Štěpán Janáček, Adam Ptáček a Pavla Hamáčková.

Tyčkař Dukly Praha Štěpán Janáček  naposledy závodil na halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde skončil stejně jako jeho tréninkový kolega Adam Ptáček v kvalifikaci. Letní sezonu "zahájil" operací achillovy paty. "Začal jsem trénovat čtrnáct dní po operaci," uvádí Janáček. Nemohl trénovat plně, dva běžecké tréninky po sobě by jeho noha ještě neunesla, takže byla vždy den pauza. O svém startu na mistrovství světa se definitivně rozhodl v pondělí 11. sprna. "Po prvním kvalitním skokanském tréninku jsem se rozhodl, že do Paříže pojedu."  Svou přípravu na mistrovství světa prožil se svými kolegy na soustředění v Nymburce, závěr pak už v Praze na Julisce. "Mistrovství světa v Paříži bude můj první závod po operaci. Skončil jsem v Birminghamu a v Paříži začnu nanovo. Mým cílem je určitě postup z kvalifikace, pak se uvidí, co dál," hovoří o svých ambicích Janáček. Za favorita tyčkařské soutěže považuje Francouze Romaina Mesnila. "Vede letošní tabulky a podle mého názoru se na mistrovství světa cíleně připravoval, bude mít výhodu domácího prostředí. Ale jinak je tam minimálně osm vyrovnaných borců, kteří mohou dosáhnout na medaili, takže to může být hodně vyrovnaný souboj."

Druhým z dvojice českých tyčkařů je Adam Ptáček. Třiadvacetiletiletému svěřenci Boleslava Patery se povedla především zimní část letošní sezony. Vyvrcholením jeho skvělých zlepšení v tyčkařském sektoru byl sedmý únor, kdy se Ptáčkovi podařilo vytvořit nový osobní a zároveň český rekord. Přehoupl se totiž přes 581 centimetrů. V úvodu letní sezony s trenérem zkoušeli do programu zařadit více závodů s cílem otrkat se na větších mítincích a být tak i psychicky odolnější na mistrovství světa. V poslední fázi sezony své rozhodnutí přehodnotili a  věnovali se přípravě především tréninkově. "Na závodech jsem nechytal ten správný rytmus, který jsem měl na začátku sezony," uvedl tyčkař Dukly Praha. "Vynechali jsme pár závodů a připravovali se v Nymburce. Podporovali jsme především fyzický fond a po návratu do Prahy jsme začali s technikou," doplnil. "Velké cíle na mistrovství světa jsem si kladl především v zimě, nyní budu skromnější, finále by pro mě bylo úspěchem. Když se dostanu z kvalifikace, tak pak už se může stát cokoliv," objasňuje své plány na světovém šampionátu. Uznává, že v tyči bude velká konkurence, neboť letos se skákalo opravdu vysoko.
Čeští tyčkaři zahájí svou soutěž v úterý 26. srpna v 18:45, finále pak bude o dva dny později ve čtvrtek 28. srpna od 18:30.  "Den pauzy mi nevadí, i když přiznávám, že bych raději, aby finále bylo hned druhý den. Moje tělo je mladé a dobře regeneruje. Starší borci by pak na tom byli hůře…," upřesňuje Ptáček. Janáček má jiný názor: "Pauza mezi kvalifikací a finálem mi nevadí. Jindy bych uvítal finále hned druhý den, ale vzhledem k mému zdravotnímu stavu se mi bude den volna hodit."

Karolína Farská

Vytisknout